Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Rynek magazynowy. Największa transakcja
- SHEIN modowy gigant e-commerce z Singapuru inwestuje pod Wrocławiem
- Dlaczego inwestorzy wybierają Dolny Śląsk?
- Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce. Najważniejsze dane
- Inwestycyjny boom. Buduje się więcej magazynów
- Nowe magazyny na Dolnym Śląsku
- Największa transakcja w aglomeracji wrocławskiej
- W tej branży stawiają na nowoczesność
- Dobre perspektywy dla rynku nieruchomości komercyjnych
- Biznesowa wizytówka Wrocławia: centra biznesowe, rozwoju i badań, branża IT, powierzchnie biurowe
Rynek magazynowy. Największa transakcja
Największą transakcją na rynku magazynowym w 2024 roku w Polsce była umowa najmu na 126 000 mkw. w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub, podpisana przez najemcę z sektora e-commerce.
SHEIN modowy gigant e-commerce z Singapuru inwestuje pod Wrocławiem
Najwięcej nowych magazynów oddano do użytku w Kątach Wrocławskich i Magnicach, gdzie jest również największa liczba inwestycji w budowie. To tam inwestuje SHEIN gigant e-commerce z Singapuru, który wynajmuje potężne magazyny i stworzył ponad 3 000 nowych miejsc pracy. Spółka z Singapuru, która w swoim sklepie internetowym sprzedaje produkty modowe - biznesowe zaangażowanie w okolicach Wrocławia określa jako strategiczne i zapowiada dalszy rozwój.
Dlaczego inwestorzy wybierają Dolny Śląsk?
Newmark uważa, że obecność globalnych deweloperów, takich jak Panattoni, Prologis, P3, Hillwood, Segro, GLP i Exeter, potwierdza dużą atrakcyjność Dolnego Śląska dla inwestorów.
- Kluczową rolę odgrywa tu autostrada A4, będąca częścią paneuropejskiego korytarza transportowego i łącząca się z trasą S3.
- Duże znaczenie ma również droga ekspresowa S5, która umożliwia szybkie połączenie z Poznaniem i portami bałtyckimi.
- Wśród innych atutów Dolnego Śląska można wymienić dostępność wykwalifikowanej kadry pracowniczej oraz dogodne połączenia transportowe pomiędzy miastami średniej wielkości (do 150 000 mieszkańców).
Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce. Najważniejsze dane
Według najnowszego raportu Newmark Polska, w 2024 roku rynek powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce utrzymał stabilne tempo wzrostu pomimo trudności wynikających z ogólnoeuropejskiego spowolnienia gospodarczego, ograniczonego dostępu do kapitału oraz relatywnie wysokiej inflacji.
Rok 2025 również zapowiada się dobrze dla tego sektora – według zapowiedzi deweloperów w tym czasie powstanie ok. 2 mln mkw. nowej powierzchni. Jednocześnie całkowita aktywność najemców przekroczy 5 mln mkw., a współczynnik pustostanów pozostanie w trendzie spadkowym.
Inwestycyjny boom. Buduje się więcej magazynów
Newmark podkreśla, że aktywność zarówno najemców, jak i deweloperów skupiała się na sześciu głównych rynkach magazynowych – Warszawie i okolicach, Górnym Śląsku, Polsce Centralnej, Dolnym Śląsku, Wielkopolsce i Trójmieście.
Rok 2025 również zapowiada się dobrze dla tego sektora – według zapowiedzi deweloperów w tym czasie powstanie ok. 2 mln mkw. nowej powierzchni. Jednocześnie całkowita aktywność najemców przekroczy 5 mln mkw., a współczynnik pustostanów pozostanie w trendzie spadkowym.
Nowe magazyny na Dolnym Śląsku
W 2024 roku wybudowano ponad 2,6 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej. Rynkami o największej aktywności deweloperskiej w ubiegłym roku były województwa dolnośląskie 674 550 mkw. nowej powierzchni, mazowieckie 674 550 mkw. i łódzkie 342 900 mkw.
Na koniec IV kw. 2024 roku w budowie pozostawało prawie 1,76 mln mkw. powierzchni magazynowej i przemysłowej. Najwięcej nowych obiektów powstawało w tym czasie na Górnym Śląsku (383 000 mkw.), na Dolnym Śląsku (344 200 mkw.), w Polsce Centralnej (232 250 mkw.) oraz w woj. mazowieckim (206 500 mkw.). Sześć największych regionów odpowiadało za 82% inwestycji.
Największa transakcja w aglomeracji wrocławskiej
Największą transakcją ubiegłego roku była umowa najmu na 126 000 mkw. w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub, podpisana przez poufnego najemcę z sektora e-commerce. Na niewiele mniej, bo na ponad 105 700 mkw., opiewała umowa renegocjowana i połączona z ekspansją przez firmę Oponeo w obiekcie Hillwood Stryków II. Kolejną dużą transakcją było wynajęcie przez LPP Logistics obiektu BTS o powierzchni prawie 104 000 mkw. w kompleksie Bydgoszcz Białe Błota Logistics Centre.
W tej branży stawiają na nowoczesność
Bezsprzecznym atutem polskiego rynku magazynowego jest jego nowoczesność. Pod koniec 2024 roku prawie trzy czwarte istniejących zasobów miało mniej niż dziesięć lat, a ponad 46% – nie więcej niż pięć lat. Doceniają to zarówno deweloperzy i inwestorzy, jak i najemcy.
Dobre perspektywy dla rynku nieruchomości komercyjnych
Urszula Sobczyk, dyrektor działu wycen firmy Newmark Polska podkreśla, że po okresie spowolnienia aktywności inwestycyjnej polski rynek nieruchomości komercyjnych odnotowuje wyraźne ożywienie w 2025 roku. Prognozy na ten rok pozostają optymistyczne – kolejne obniżki stóp procentowych w strefie euro zachęcają inwestorów do poszukiwania okazji inwestycyjnych, a korzystne prognozy makroekonomiczne dla Polski dodatkowo wzmacniają pozytywne perspektywy rynkowe.
Biznesowa wizytówka Wrocławia: centra biznesowe, rozwoju i badań, branża IT, powierzchnie biurowe
Centra BSS i R&D we Wrocławiu
- Centa nowoczesnych usług dla biznesu (ang. Business Services, BSS) we Wrocławiu: 234 (największe: Kyndryl, BNY Mellon, Capgemini, Boehringer Ingelheim, GlobalLogic, UBS, EY)
- Centra badawczo-rozwojowe (ang. Research and Development, R&D) we Wrocławiu: +100 (największe: 3M, Viessman, Nokia, Dolby) +400, wliczając wszystkie jednostki naukowe w firmach
- Zatrudnienie: ok. 66 200 osób
Branża IT we Wrocławiu
- Zatrudnienie: ok. 20,5 tys.
Powierzchnia biurowa we Wrocławiu
- 1,37 mln metrów kwadratowych