W Łukasiewicz – PORT rozpoczął się pierwszy cykl Akademii BASF ECMS. W ramach tej inicjatywy 300 młodych uczestników wciela się w rolę inżynierów i inżynierek, rozwiązując realne problemy związane z ochroną środowiska. Zajęcia, przygotowane przez edukatorów Ogrodów Doświadczeń oraz ekspertów z BASF Environmental Catalyst and Metal Solutions, umożliwiają uczniom własnoręczne wykonanie próbek katalizatorów samochodowych – technologii o kluczowym znaczeniu dla poprawy jakości powietrza.
Czym skorupka za młodu nasiąknie…
Jak twierdzi prof. Jarosław Bosy, dyrektor Łukasiewicz PORT – Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii, integracja nauki i biznesu to strategiczny filar jego działalności, a Inicjatywy takie jak Akademia BASF ECMS pozwalają na skuteczne przenoszenie innowacyjnych rozwiązań z laboratoriów do praktyki rynkowej, jednocześnie wzmacniając relacje z lokalną społecznością. Z kolei dla instytutu naukowego edukacja jest inwestycją o najwyższym priorytecie.
- Wierzymy, że rozwijanie zainteresowania nauką od najmłodszych lat odgrywa istotną rolę w kształtowaniu przyszłych liderów innowacji - mówi prof. Jarosław Bosy, dyrektor Łukasiewicz PORT.
Wiedza, która pomoże chronić środowisko
Według Anny Tarasewicz, członkini zarządu BASF Catalysts Polska, współpraca z Łukasiewicz PORT – Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii pozwala w inspirujący sposób przybliżyć młodzieży zarówno chemię, jak i działania firmy na rzecz środowiska.
Kariera naukowa na wyciągnięcie ręki
Akademia BASF ECMS to przedsięwzięcie, które stanowi część szeroko zakrojonego programu popularyzacji nauki w Łukasiewicz PORT– Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii.
Uczniowie poznają nowoczesne technologie
Uczestnicy Akademii BASF ECMS będą mieli okazję pracować z technologią stosowaną w fabryce katalizatorów w Środzie Śląskiej, jednej z najnowocześniejszych w Europie. Poznają, jak innowacyjne rozwiązania mogą realnie wpływać na ochronę środowiska.
Warsztaty kierowane do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz średnich z Wrocławia i okolic. Są całkowicie nieodpłatne, a ich koszty pokrywa BASF.
Liderzy w swoich dziedzinach
BASF Environmental Catalyst and Metal Solutions to światowy lider w katalizie i metalach szlachetnych. Obsługuje klientów z wielu branż m.in. motoryzacyjnej, lotniczej, jakości powietrza w pomieszczeniach, półprzewodników i gospodarki wodorowej. Spółka świadczy także kompleksowe usługi w zakresie handlu i recyklingu metali szlachetnych. Posiada 20 zakładów produkcyjnych w 15 krajach. Zatrudnia ponad 4 tys. osób. W Polsce działa najnowocześniejszy zakład produkcji katalizatorów BASF ECMS zlokalizowany w Środzie Śląskiej oraz globalne biuro we Wrocławiu.
Z kolei Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii to część Sieci Badawczej Łukasiewicz, zrzeszającej ponad 20 instytutów. Prowadzi ona zaawansowane badania i komercjalizuje innowacje, poprzez integrację nauki z przemysłem. Jej wrocławski oddział specjalizuje się w biotechnologii, inżynierii materiałowej oraz diagnostyce medycznej, rozwijając technologie we współpracy z krajowymi i zagranicznymi partnerami.