Fintech Trends Poland to cykliczna impreza, promująca praktyczną wiedzę z branży FinTech. Wydarzenie to łączy liderów technologii finansowych, sztucznej inteligencji i biznesu, by wspólnie kształtować przyszłość sektora finansowego. Tym razem spotkali się oni we Wrocławiu, gdzie rozmawiali m.in. o wyzwaniach płatności i windykacji w gospodarce freelancerów, przyszłości AI oraz o tym, na co warto zwrócić uwagę wchodząc w branżę technologii finansowych.
Kompleksowa wiedza o lokalnym ekosystemie FinTech
W trakcie wydarzenia odbyła się także premiera raportu FinTech przygotowanego we współpracy z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Jak twierdzi Karol Zieliński, pomysłodawca i współautor publikacji, stanowi ona kompendium wiedzy na temat lokalnego ekosystemu technologii finansowych - zarówno w stolicy regionu, jak i w całym województwie dolnośląskim. To przegląd tutejszych firm, trendów i potencjału rozwoju sektora innowacji finansowych, a także kierunków rozwoju oraz możliwości współpracy w ramach gospodarki cyfrowej.
Wnioski istotne dla branży
W ramach raportu przeanalizowano 71 firm działających na terenie Dolnego Śląska, które mają istotny związek z sektorem FinTech. Główne wnioski jakie z niego płyną to:
- Wrocław to dziś jedno z najciekawszych miejsc na mapie inwestycji w Europie Środkowej,
- w stolicy Dolnego Śląska koncentruje się potencjał technologiczno-finansowy województwa,
- fintechowy ekosystem regionu jest niezwykle zróżnicowany pod względem specjalizacji i modeli biznesowych - zidentyfikowano 21 różnych kategorii działalności,
- największa grupa firm powstała w latach 2016–2020, co pokrywa się z okresem intensywnego wzrostu rynku fintech w Polsce i Europie,
- Dolny Śląsk to region, gdzie obok Mazowsza zarejestrowano najwięcej startupów w Polsce - co piąty polski startup technologiczny ma swoją siedzibę we Wrocławiu lub w okolicach,
- warunki prowadzenia działalności FinTech we Wrocławiu lub na Dolnym Śląsku oceniane są na 4/5,
- 55 proc. firm planuje dalszy rozwój we Wrocławiu lub na Dolnym Śląsku w najbliższych 12 miesiącach,
- największym wyzwaniem rozwojowym dla firm z sektora FinTech jest brak specjalistów branżowych.
Zróżnicowanie ma znaczenie
Jak twierdzi Mateusz Jarzombek, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu w ARAW, lokalne środowisko opiera się na ścisłej współpracy między uczelniami technicznymi – takimi jak Politechnika Wrocławska – a dojrzałym sektorem IT oraz nowoczesnymi usługami finansowymi.
— Istotnym atutem wrocławskiego rynku fintechowego jest jego zróżnicowanie, które przekłada się na wysoki poziom odporności na wahania gospodarcze i odpowiada na dynamicznie zmieniające się potrzeby biznesu w tym sektorze. W regionie działają zarówno dynamiczne startupy fintechowe, jak i duże centra kompetencyjne międzynarodowych instytucji finansowych, które wdrażają rozwiązania z zakresu AI, open bankingu czy technologii blockchain — mówi Mateusz Jarzombek.
Wrocław może wyznaczać nowe kierunki
Zdaniem Mateusza Jarzombka, obecność firm z wieloletnią tradycją i międzynarodowym doświadczeniem, działających obok młodych, ambitnych przedsiębiorców, tworzy stabilny i spójny ekosystem oparty na synergii wiedzy, innowacyjności i elastyczności.
Przestrzeń do kształtowania przyszłości finansów
Pierwsze spotkanie FinTech Trends Poland odbyło się w 2017 w Warszawie. Fintech Trends Poland odbywa się już nie tylko w Warszawie. Obecnie jest organizowane również w innych miastach, m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie oraz Wrocławiu.
Podczas wydarzeń odbywają się zarówno prelekcje ekspertów, jak i panele dyskusyjne. Ich uczestnicy skupiają się nie tylko na najnowszych trendach w fintechu, ale także na praktycznych rozwiązaniach, które mogą zrewolucjonizować biznes. To przestrzeń do wymiany doświadczeń, nawiązywania wartościowych kontaktów i wspólnego kształtowania przyszłości finansów.
Głównymi celami FinTech Trends Poland są:
- promowanie nowoczesnych technologii finansowych w biznesie
- edukacja w zakresie trendów finansowych i technologicznych
- tworzenie przestrzeni do networkingu dla liderów branży
- wsparcie dla polskich startupów fintechowych