Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Na stronie internetowej Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu pojawiło się ogłoszenie, że w wyniku alarmu przeciwpowodziowego, od 17 września wszystkie cmentarze komunalne w mieście będą zamknięte do odwołania. Chodzi o:
- Cmentarz Komunalny Oddział Osobowice - ul. Osobowicka 59,
- Cmentarz Komunalny Oddział Grabiszyn - ul. Grabiszyńska 333,
- Cmentarz Komunalny Oddział Pawłowice - ul. Złocieniowa 29,
- Cmentarz Komunalny Oddział Jerzmanowo - ul. Jerzmanowska 53,
- Cmentarz Komunalny Oddział Leśnica - ul. Trzmielowicka 2,
- Cmentarz Komunalny Oddział Psie Pole - ul. Kiełczowska 90.
Biura nekropolii pracują aktualnie wyłącznie przy bieżących pochówkach. „Przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość” – czytamy w komunikacie ZCK.
Cmentarze komunalne we Wrocławiu zamknięte do odwołania
Plan przywrócenia standardowej działalności cmentarzy będzie uzależniony od rozwoju sytuacji powodziowej w mieście. - Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co nas czeka. Jeśli zagrożenie zalaniem będzie realne, odpowiednie decyzje będą podejmowane adekwatnie do aktualnego stanu – zapowiada Anna Ciesłowska, dyrektorka Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu. Zaznacza, że podstawowe zadania nekropolii, takie jak udostępnianie miejsc do pochówków, będą realizowane.
I dodaje: - Służby miejskie odpowiedzialne za zabezpieczenie cmentarzy działają zgodnie z obowiązującymi procedurami, a w przypadku poważnego zagrożenia zalaniem, zostanie poinformowany sanepid.
Jak długo cmentarze komunalne będą zamknięte dla odwiedzających?
Sytuacja powodziowa jest dynamiczna, Wrocław przygotowuje się do kulminacyjnej fali na Odrze i na razie trudno przewidzieć, jak długo cmentarze komunalne będą zamknięte.
- Otrzymaliśmy informację, że decyzja obowiązuje do odwołania. Jesteśmy w pełni zaangażowani w zabezpieczanie terenu, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno naszym pracownikom, jak i odwiedzającym bliskich - mówi pani Paulina z biura Cmentarza Osobowickiego. - W obliczu tej trudnej sytuacji przyjmujemy jedynie osoby, które przychodzą dopełnić formalności związanych z pochówkiem. Mamy nadzieję, że sytuacja szybko się unormuje i cmentarz będzie mógł ponownie otworzyć swoje bramy dla osób pragnących uczcić pamięć swoich bliskich - dodaje.
Co z cmentarzami parafialnymi?
Ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej, wyjaśnia, że cmentarze prowadzone przez Kościół są zarządzane przez poszczególne parafie, które mają prawo decydować o ich zamknięciu oraz zasadach działalności. Decyzje te podejmowane są w porozumieniu z odpowiednimi służbami, które oceniają zagrożenie ewentualnym zalaniem.
Niektóre cmentarze parafialne we Wrocławiu są otwarte i działają w standardowym trybie. Przykładem jest cmentarz Ducha Świętego przy Wzgórzu Gajowym: - W 1997 roku nasz cmentarz nie został zalany i obecnie również nie przewidujemy zagrożenia – poinformował nas pracownik biura cmentarza.
Z kolei ks. Piotr Jakubuś z cmentarza parafialnego Świętej Rodziny we Wrocławiu - Bartoszowice zaznacza, że cmentarz przy ul. Smętnej będzie zamknięty dla odwiedzających od 18 września do odwołania. - Od środy cmentarz będzie niedostępny dla odwiedzających. Odbędą się tylko wcześniej zaplanowane ceremonie pogrzebowe, oczywiście pod warunkiem, że nie będzie zagrożenia powodziowego – mówi ks. Piotr Kakubuś.
Administratorzy cmentarza przy ul. Smętnej będą sugerować rodzinom zmarłych, aby odłożyć pogrzeb z urną na bezpieczniejsze czasy. - Jeśli nie będzie realnego zagrożenia zalaniem na terenie cmentarza, zaplanowane pochówki będziemy kontynuować. W przypadku pogrzebu z urną, którą można przechować w bezpiecznym miejscu przez dłuższy czas, będziemy sugerować rodzinom, aby poczekały z pochówkiem na spokojniejsze czasy. Nie będziemy nikogo zmuszać, ale zalecimy takie rozwiązanie - mówi ks. Piotr Jakubuś.
Tekst: Karina Gut