Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Zakrzów na przełomie XIX i XX wieku tętnił życiem. Kwitło tu rolnictwo, ogrodnictwo, rzemiosło, a później przemysł. Po pozostałościach dawnego Zakrzowa w niedzielę 28 lipca będzie oprowadzała Magdalena Drogosz, licencjonowana przewodniczka PTTK, oraz Monika Glińska, pasjonatka lokalnej historii. Obie panie mieszkają na Zakrzowie.
Niedzielny spacer: Zakrzów na przełomie XIX i XX wieku
Trasa spaceru będzie wiodła po najstarszej części osiedla. Ważnymi punktami będą: rzeka Dobra, ulice Skarbu Zakrzowskiego i Archeologów, dawna kawiarnia Kaffeehaus Sacrau i budynki robotnicze, a raczej to, co po ich świetności pozostało, papiernia i zakrzowski browar.
– Chcemy pokazać mieszkańcom kontekst historyczny naszego osiedla. Opowiedzieć, jak tu kiedyś się żyło – mówi Monika Glińska.
Początek spaceru: niedziela 28 lipca, godz. 17.00 obok budynku przy ul. Księżycowej 1 (ryneczek starego Zakrzowa).
Koniec spaceru: około godziny 19.00 w pobliżu zakładu Beko (dawnego Polaru, ul. Bora Komorowskiego).
Obowiązują zapisy TUTAJ.
Kolejny spacer 4 sierpnia
Uczestnicy poznają Zakrzów z drugiej połowy XX wieku, czyli od momentu włączenia wsi do Wrocławia (1951 r). To były czasy rozwoju przemysłu, produkcji gazowych piecyków łazienkowych, kołder i motorowerów Ryś i Żak oraz budowy Osiedla Moskiewskiego (obecnie Osiedla im. Jana III Sobieskiego). Będzie mowa też o Zakrzowie stanu wojennego.
Początek spaceru: niedziela 4 sierpnia, godz. 17.00 obok budynku przy ul. Księżycowej 1 (ryneczek starego Zakrzowa).
Koniec spaceru: ok. godziny 19.00 na Osiedlu Sobieskiego.
Spacery to część projektu i – pretekst
Oba spacery organizowane są w ramach projektu „Między nami sąsiadami. Społeczna kronika Zakrzowa”. Jego efektem końcowym będzie publikacja z opowieściami ludzi, których losy splotły się z historią osiedla. Mieszkającymi tu, pracującymi lub uczącymi się.
– Zależy nam, aby dzięki spacerom o projekcie usłyszało jak najwięcej wrocławian, obecnych lub dawnych mieszkańców Zakrzowa – mówi Adrian Bukowski. Radny osiedla Psie Pole-Zawidawie jest jednocześnie pomysłodawcą projektu.
Kronika powstaje jako forma zaliczenia przedmiotu na komunikacji wizerunkowej, którą na Uniwersytecie Wrocławskim studiuje Adrian Bukowski. Projekt uzyskał też wsparcie z Mikrograntów Wrocławskiego Instytutu Kultury.
Opowiedz własną historię o Zakrzowie
Publikacja będzie zawierała relacje mieszkańców, zdjęcia archiwalne i zdjęcia zakrzowskich artefaktów: – Mamy już siedem historii, kilka zdjęć, mapę Zakrzowa z 1913 roku wydrukowaną na płótnie, pamiątki z dawnego browaru. Ale czekamy na więcej – mówi Adrian Bukowski.
Okazją do podzielenia się wspomnieniami są niedzielne dyżury w parku Jedności, w pawilonie Zakrzowskiej Biblioteki Sąsiedzkiej. W trzy pierwsze niedziele sierpnia.