Kreatywność napędza rozwój Wrocławia. W środę 16 kwietnia podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol poznaliśmy laureatów konkursu 30 Kreatywnych Wrocławia 2025.
[seeMoreLink link=https%3A%2F%2Fwww.wroclaw.pl%2F30-kreatywnych-wroclawia%2F2025%2F customTitle=30 Kreatywnych Wrocławia 2025]
30 Kreatywnych Wrocławia to zrealizowany już po raz ósmy projekt, którego bohaterami są artyści, naukowcy, przedsiębiorcy oraz liderzy społeczni. To także ich pomysły i działania (zarówno w skali mikro, jak i ze światowym rozmachem) mają wpływ na to, że Wrocław jest tak pięknym, różnorodnym, ciekawym i dobrym do życia miastem.
Galeria zdjęć
Konkurs 30 Kreatywnych Wrocławia zorganizowany został (po kilkuletniej przerwie) przez portal Wroclaw.pl. Tegoroczną galę, podczas której laureatom wręczono dyplomy i statuetki, przygotowano w Teatrze Muzycznym Capitol. Spotkanie prowadził Paweł Gołębski, któremu za konsoletą partnerował DJ Gambit. Organizatorami gali byli Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, portal Wroclaw.pl i miasto Wrocław.
Kreatywność to zabawa
Wyróżnienia przyznawane są w czterech kategoriach:
- nauka/technologia,
- biznes,
- kultura/sztuka/dizajn
- oraz społeczeństwo/miasto.
- Wrocław rozwija się dzięki kreatywnym ludziom - dzisiejsi laureaci pokazują, że przyszłość naszego miasta jest w bardzo dobrych rękach – mówił podczas gali Michał Młyńczak, wiceprezydent Wrocławia.
Poznaj 30 KREATYWNYCH WROCŁAWIA 2025 - specjalna strona poświęcona laureatom
Magdalena Okulowska, prezes zarządu ARAW S.A., życząc udanego wieczoru, przywołała powiedzenie Alberta Einsteina, który mówił, że kreatywność to inteligencja, która dobrze się bawi.
W tegorocznej edycji 30 Kreatywnych Wrocławia wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń od mieszkańców - dokładnie 316. Laureatów wybrało jury, które w poszczególnych kategoriach tworzyli przedstawiciele instytucji związanych z kulturą, nauką, biznesem, liderzy społeczni, aktywiści, radni miejscy i reprezentanci redakcji Wroclaw.pl.
Małe i lokalne, a docenione
W otwierającej prezentację laureatów kategorii „biznes” sporą grupę tworzyli liderzy firm i instytucji wspierających startupy. Ale obok nich pojawiali się także twórcy oryginalnych biznesów o zasięgu osiedlowym, lokalnym. Zwróciła na to uwagę Paulina Sawicka, która z mężem prowadzi manufakturę serów Serotonina. – Chciałam podziękować, że nasza mała, lokalna firma została zauważona i doceniona – mówiła wzruszona, odbierając z mężem statuetkę 30 Kreatywnych.
Galeria zdjęć
Paweł Piotrowicz, dziennikarz, pisarz, autor wydawnictw dotyczących alternatywnej muzyki Wrocławia (wyróżniony w kategorii „kultura/sztuka/dizajn”) wyznał, że cieszy go nagroda firmowana przez miasto Wrocław. - A do wszystkiego co wrocławskie mam stosunek emocjonalny – mówił podczas gali.
Olbrzymie emocje wywołało, kiedy na scenę Capitolu weszli po nagrodę aktorzy integracyjnego Teatru Kambak, w którym grają aktorzy dyplomowani i osoby z niepełnosprawnościami (kategoria „kultura/sztuka/dizajn"), oraz kiedy przedstawiciele Fundacji FizjoTriTerapia Follow your dreams opowiadali o Jasiu, który zainspirował ich do organizacji zawodów z udziałem maluchów z niepełnosprawnościami.
Piotr Kaszuwara (nagrodzony w kategorii „społeczeństwo/miasto”) od kilku lat intensywnie pomaga ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę. Szacuje, że dzięki zaangażowaniu tysięcy osób w Polsce, mógł zaoferować wsparcie, z którego skorzystało trzysta tysięcy Ukraińców. Ze sceny Capitolu apelował: - Pamiętajcie, żeby nie milczeć o Ukrainie.
Nagrodzona w kategorii „nauka/technologia” prof. Joanna Rymaszewska, psychiatrka, z entuzjazmem oceniała galę 30 Kreatywnych Wrocławia: - Cały Wrocław powinien zobaczyć tę energię, która jest tu obecna.
Natomiast prof. Małgorzata Chorowska, historyczka architektury, namawiała do poznania pozostałości średniowiecznego zamku Piastów na Ostrowie Tumskim. – Już ówcześni władcy, począwszy od Bolesława Wysokiego, wykazali się kreatywnością, a donżon, który wtedy istniał, był jedną z największych tego typu budowli w Europie.
Kupujcie mniej. Nie marnujcie
Podczas uroczystej gali wręczono także Nagrodę Specjalną. Pretekstem było dziesięciolecie Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. To jedyne takie miejsce w Polsce: multimedialne centrum, które łączy nowoczesne technologie z edukacją i wrażliwością na ekologię.
Laureatką nagrody została Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka kilku książek, w tym bestsellera: „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”. W mediach opowiada o kwestiach związanych z niemarnowaniem żywności, ochroną środowiska i racjonalnym wykorzystywaniu zasobów planety. Od lat zaangażowana jest w edukacyjne akcje społeczne.
Odbierając nagrodę nawiązała do zbliżających się świąt Wielkiej Nocy: - Namawiam, aby robić mniejsze zakupy, bo to w okresie świąt marnuje się najwięcej żywności - mówiła.