Na czym polega konkurs?
Do tej pory Gigathon był podzielony na cztery części, w trzeciej edycji każdy z uczestników ma przed sobą trzy etapy. Pierwszym z nich jest quiz. Po zakwalifikowaniu się do II etapu, uczestnik otrzymuje zadanie do samodzielnego rozwiązania w domu. Warszawski finał to starcie najlepszej 20-tki z każdej kategorii wiekowej.
Uczestnicy rywalizują w czterech kategoriach wiekowych: 7-9, 10-12, 13-15 oraz 16-18. W przypadku uczestników w wieku 7-9 lat zadania przygotowywane są w środowisku Minecraft Education, które jest dobrze znane przez najmłodszych.
Osoby w wieku 10-12 wykonują zadania w Scratchu, który jest jednym z najpopularniejszych środowisk programistycznych. Z kolei na najstarszych pasjonatów kodowania, w wieku od 13 do 18 lat, czekają zadania w popularnych językach programowania, takich jak: C#, C++ oraz Python.
Do kiedy należy się zgłosić?
Zapisy oraz pierwszy etap konkursu trwają do 25 maja, następnie uczestnicy mają czas do 29 maja na przesłanie swoich projektów w ramach II etapu konkursu.
Wielki finał dla 80-ciu najlepszych uczestników (po 20-stu z każdej kategorii) odbędzie się 14 czerwca. Podobnie jak w zeszłym roku miejscem decydującego etapu będzie Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Patronat medialny nad konkursem objął prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.