Pierwsza runda konsultacji z mieszkańcami Księża Małego odbyła się w maju 2022 roku i posłużyła do naniesienia zmian w dokumentacji projektowej planowanego budynku TBS Wrocław. Wtedy pracownicy spółki przedstawili swój pomysł na budynek, który uwzględniał kluczowe oczekiwania sąsiadów: obniżenie wysokości planowanych budynków i odsunięcie ich od istniejących zabudowań.
Mieszkańcy chcą placu zabaw i siłowni plenerowej
W listopadzie 2024 roku pracownicy spółki spotkali się z mieszkańcami ponownie, aby pokazać im poprawioną wersję projektu, uwzględniającą potrzeby zgłoszone dwa lata wcześniej. Ostatecznie zamiast budynku planowanego w głębi terenu powstanie otwarty dziedziniec z placem zabaw, w który zostanie wkomponowana rosnąca tam dziś zieleń. Kawałek dalej, w bezpiecznej odległości od miejsca, w którym będą bawiły się dzieci, znajdzie się parking naziemny.
Pierwotnie mieszkańcy zgłosili też potrzebę wybudowania dwóch placów zabaw, ale podczas konsultacji w listopadzie uznali, że lepszym pomysłem będzie siłownia zewnętrzna z zielenią zamiast jednego z nich. Ten pomysł również zostanie uwzględniony.
Galeria zdjęć
Ponadto pojawiły się głosy, aby część planowanego budynku odsunąć jeszcze dalej od istniejących nieruchomości zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe. Pracownicy TBS-u zapewnili jednak, że ustalona lokalizacja spełnia wszystkie obowiązujące przepisy w zakresie wymaganych odległości od sąsiadów i wymaganego czasu nasłonecznienia.
Mieszkańcy zaproponowali również, aby dojazd do nowej inwestycji był poprowadzony inaczej niż wstępnie zaplanowano: nie tylko od ul. Głubczyckiej, ale też od ul. Opolskiej. Ten wątek będzie jeszcze omawiany z instytucjami miejskimi, które odpowiadają za organizację ruchu drogowego we Wrocławiu i to od nich będzie zależała ostateczna decyzja w tej sprawie.
Co i kiedy wybuduje TBS Wrocław na Księżu Małym?
W ramach planowanej powstanie:
- ok. 170 mieszkań na wynajem,
- dwa parkingi (podziemny i naziemny) z ok. 224 miejscami postojowymi,
- plac zabaw,
- siłownia zewnętrzna,
- teren zielony,
- lokale usługowe.
Nowy budynek stanie w miejscu starych, które zostaną wyburzone z ul. Opolskiej.
Budowa przy skrzyżowaniu Opolskiej z Głubczycką ma rozpocząć się w drugim kwartale 2026 roku i jest zaplanowana na 2 lata.