Po otwarciu Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie automatyki przemysłowej w Lotniczych Zakładach Naukowych przy ul. Kiełczowskiej, miasto uruchamia kolejne – tym razem skoncentrowane na elektromobilności.
Wrocławska samochodówka z nowymi pracowniami
Branżowe Centrum Umiejętności przy ul. Borowskiej składa się z pięciu pracowni, z czego trzy przypominają stacje diagnostyczne. Kursanci – zarówno uczniowie, jak i dorośli – będą ćwiczyć na rzeczywistych pojazdach elektrycznych i hybrydowych (samochody, hulajnogi, skutery), ucząc się diagnostyki, naprawy, eksploatacji, a także pomiarów mocy i momentu obrotowego.
Uczestnicy szkoleń będą między innymi:
- poznawać budowę pojazdów elektrycznych,
- uczyć się obsługi układów napędowych pojazdów elektrycznych,
- przeprowadzać pomiary mocy, momentu obrotowego silników i obciążenia pojazdów,
- naprawiać usterki związane z elektroniką,
- uczyć się zarządzania systemami w pojazdach elektrycznych i hybrydowych.
Galeria zdjęć
– Te pracownie naprawdę robią wrażenie i cieszę się, że będziemy mogli uczyć się w tak nowoczesnych warunkach. To naprawdę idealne miejsca, by poznać samochody elektryczne. Jak funkcjonują, i jak je naprawiać. Do tej pory z takimi samochodami nie miałem do czynienia – mówi Szymon, uczeń ZS nr 2 we Wrocławiu.
Z KPO do sali warsztatowej
Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 18 mln złotych, z czego ponad 15,3 mln pochodzi z dofinansowania unijnego. Środki pozwoliły na modernizację pomieszczeń, zakup sprzętu, przygotowanie programu szkoleń i zatrudnienie specjalistycznej kadry.
[fundProgram id=804134 withoutDescription=0]
Współpraca z Polską Izbą Motoryzacji i firmami Radiotechnika Marketing oraz Nawrot pozwoliła dopasować program szkoleń do specyfiki branży. Do końca czerwca 2026 roku centrum przy ul. Borowskiej planuje przeszkolić co najmniej 300 osób.
Cztery centra branżowe we Wrocławiu
To już drugie z czterech centrów planowanych w mieście. Pierwsze – poświęcone automatyce przemysłowej od października 2024 r. funkcjonuje przy Lotniczych Zakładach Naukowych. Trzecie – skupione na elektryce, powstaje przy CPKZ ul. Strzegomskiej, a czwarte – w obszarze florystyki zaplanowano przy ZS nr 3 przy ul. Szkockiej.