Pałac Hatzfeldów był niegdyś siedzibą książęcej rodziny. Wielu z nas może kojarzyć to miejsce z galerią BWA Awangarda. Obecnie w budynku przy ul. Wita Stwosza 32, pod nadzorem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, trwają prace przygotowawcze przed rewitalizacją pałacu, w którym w przyszłości powstanie pięciogwiazdkowy hotel.
Jak informuje urząd DWKZ na swoim profilu facebookowym, w piwnicach dawnego pałacu Hatzfeldów, w części pomieszczeń odkryto bruk o proweniencji nowożytnej. Co ciekawe, bruk stanowiący niejako ówczesną „podłogę” piwnicy, został ułożony poniżej jej średniowiecznego poziomu. Śladów średniowiecznej posadzki jak dotąd nie ujawniono.
Galeria zdjęć
Archeolodzy odkryli ślady średniowiecznego cmentarza
Pochówki odkryto poniżej bruku, w dwóch wykopach sondażowych. Warto w tym kontekście wspomnieć, że niedaleki kościół dominikanów, pw. św. Wojciecha, przy którym zlokalizowany był kiedyś cmentarz, pierwotnie zbudowany był w stylu romańskim (początek XII w.). Dopiero później uzyskał dzisiejszą formę. Nie można zatem wykluczyć, że pod pałacem zachowała się część przykościelnego cmentarza sprzed ośmiu czy dziewięciu wieków.
[seeAlso id=430800 limit=0 order=id]
Na dziedzińcu pałacu sukcesywnie odsłaniane są piwnice dawnej budowli. Odkryte relikty architektury, zgodnie z warunkami decyzji DWKZ, będą wkomponowane w projekt nowego hotelu, który powstanie w tym miejscu.
Historia pałacu Hatzfeldów
Pałac Hatzfeldów powstał w latach 1765-1773. W czasach świetności uchodził za najwspanialszą rezydencję w mieście. Dzieło było zasługą francuskiego architekta Isidore Canavale'a, a także niemieckiego inspektora budowlanego C. G. Langhansa.
„Był unikatowym przykładem architektury wczesnego francuskiego neoklasycyzmu zrealizowanym poza Francją” - czytamy w „Leksykonie architektury Wrocławia”.
Zaraz po wojnie runęła ocalała kondygnacja, rozebrano fasadę i skrzydło, a cegły wywieziono na rekonstrukcję Warszawy. Z oryginału pozostał portyk balkonowy, westybul, kaplica, fragmenty schodów i obramień drzwiowych, a także część mezzaniny (półpiętra).
Po II wojnie światowej przez prawie pół wieku działała tu galeria BWA Awangarda. W 2019 roku budynek ze względu na zły stan techniczny został przeznaczony do remontu. Galeria przeniosła się na Dworzec Główny. W 2019 r. budynek został kupiony przez firmę Rafin. W przyszłości ma tu powstać hotel.