Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Bastion Sakwowy na wzgórzu przy ul. Piotra Skargi jest otwarty od 8 czerwca. Dokładnie po dwóch miesiącach od tego dnia rozpoczyna się kolejna część rewaloryzacji tego miejsca. Na razie w biurze Zarządu Inwestycji Miejskich, który w środę ogłosił przetarg i szuka wykonawcy. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do końca sierpnia.
Budynek toalet, ścieżki, schody, oświetlenie
Drugi etap inwestycji składa się z dwóch części: przebudowy zabytkowego budynku toalety (z końca XIX wieku) i prac w terenie otaczającym zabytkowe budowle.
Remont i przebudowa budynku toalety:
- będą ogólnodostępne sanitariaty damskie, męskie i dla osób niepełnosprawnych;
- renowacja muru za budynkiem oraz balustrady;
- przebudowa i renowacja schodów przy budynku obserwatorium oraz balustrady;
- montaż balustrady wzdłuż ścieżki od ul. Nowej do budynku toalety z pochwytem dla osób z niepełnosprawnościami;
- oświetlenie ścieżki od ul. Nowej do budynku toalety.
Zagospodarowanie terenu wzgórza:
- remont i przebudowa ścieżek, chodników na wzgórzu;
- zmiana nawierzchni na szczycie wzgórza, wykonanie oświetlenia oraz monitoringu;
- renowacja betonowej podstawy i granitowych schodów po budynku belwederu;
- przebudowa południowej ścieżki: nawierzchnia, oświetlenie oraz balustrady z pochwytem dla niepełnosprawnych;
- remont północnej ścieżki: nawierzchnia, oświetlenie, balustrady;
- montaż ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery oraz tablicy informacyjnej.
Prace budowlane zajmą kilka miesięcy
Kiedy? Najpierw wybór wykonawcy, później podpisanie umowy. Od tego czasu będzie 8 miesięcy na wykonanie zadania. Możemy się zatem spodziewać, że drugi etap inwestycji – nieporównywalnie mniejszy niż poprzedni – zakończy się, jeżeli wszystko pójdzie gładko, latem 2025. Co ważne, Bastion Sakowy pozostanie otwarty. — Prace będą prowadzone tak, by zminimalizować niedogodności wynikające z remontu — informuje Michał Guz z Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Wcześniej – do tegorocznego września – pojawi się na wzgórzu platforma, po której osoby niepełnosprawne łatwiej dostaną się do placu z fontanną i do loggii z kawiarnią. Teraz korzystają ze ścieżek o kilkunastoprocentowym nachyleniu.
Etap drugi, ale nie ostatni
Zakończony wczesnym latem pierwszy etap inwestycji trwał ponad dwa lata i kosztował ponad 30 milionów złotych. Polegał przede wszystkim na restauracji i częściowej odbudowie pawilonu perystylowego, półkolistej loggii i fontanny. Wystawną architekturę zaprojektował Karl Schmidt w stylu czerpiącym z neorenesansu włoskiego i klasycyzmu. Za budowę, zakończoną w 1867 roku, zapłacili majętni bracia Liebichowie – cukrownicy z Kleciny, którzy dorobili się także na kolei.
Wszystko po kolei. Gdy w 2025 roku skończy się drugi etap rewaloryzacji dawnego Wzgórza Liebichów, zacznie się trzeci.
Wzgórze z Bastionem Sakwowym jest otwarte cały czas. Od niedawna na kawę i ciastko zaprasza Freska. Na restaurację trzeba jeszcze poczekać.
Tablica informacyjna ze wzgórza
„Wzgórze mieści pozostałości po bastionie wzniesionym ok. 1591-1593 r. (projekt H. Schneider von Lindau), który stanowił część systemu miejskich fortyfikacji Wrocławia, wyburzonych następnie na skutek decyzji podjętej w 1807 r. przez dowódcę wojsk napoleońskich Hieronima Bonaparte. Wzgórze Sakwowe włączono w ciąg promenady widokowej (dziejsza Promenada Staromiejska), a po wybudowaniu w 1867 r. belwederu (budynek wysadzono w 1945 r.), kolumnady, fontanny i pawilonu perystylowego (styl całości – włoski neorenesans; projekt – Carl Schmidt) przemianowano, od nazwiska fundatora, na Wzgórze Liebicha. Od 1948 r. nazywane jest Wzgórzem Partyzantów.”
Źródło: materiały prasowe