wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Imponujący efekt prac na Wrocławczyka. Remont kamienicy

Główna elewacja kamienicy przy ul. Wrocławczyka 37 wygląda imponująco. To efekt remontu, o jaki zabiegała wspólnota mieszkaniowa i jaki nadzorował zarządca budynku.

Reklama

We Wrocławiu remontują się nie tylko budynki w stu procentach miejskie ale także te wspólnotowe. Jeśli gmina ma udziały w kamienicy, partycypuje w kosztach prac. Tak właśnie jest w przypadku kamienicy nr 37 przy ul. Wrocławczyka.

Zabytkowa kamienica, duży zakres prac

Budynek stoi przy rondzie, tuż obok wjazdu na kampus Uniwersytetu Wrocławskiego. Tu remontu wymagają nie jedna, a trzy elewacje. Właśnie zakończyły się prace przy tej największej - frontowej, z balkonami. Jeszcze w tym roku zostanie odnowiona najkrótsza z elewacji, a ostatnia wypięknieje w roku 2026.

Remont kamienicy zainicjowała wspólnota mieszkaniowa, pod zarządem PZM Patron. Koszt, jaki poniosła gmina, zgodnie z udziałem w budynku (45,89%) wyniósł 282 tysiące zł. Pozostałą część kosztów pokrył fundusz remontowy wspólnoty.

Zarządcą miejskim w kamienicy jest spółka Wrocławskie Mieszkania.

Historia stojąca za ulicą Wrocławczyka jest naprawdę ciekawa

Założył ją w 1875 roku Julius Schottländer – kupiec, przedsiębiorca i już od najmłodszych lat, niezwykle majętny człowiek. To on podarował wrocławianom Park Południowy, o czym możecie przeczytać poniżej.

Wzniósł także charakterystyczny budynek - (poza znaną nam ze zdjęć rezydencją na Partynicach) - dom handlowy, a obecnie biurowiec "Hieronimus", stojący przy pl. Teatralnym.

W nazwie obecnej ul. Wrocławczyka, uhonorował swojego syna, stąd jej przedwojenne imię – Paulstrasse. Jego syn, Paul z wykształcenia filozof, otrzymał tytuł honorowego senatora Uniwersytetu Wrocławskiego, m.in. za swoje wsparcie dla postępu naukowego i młodych badaczy.

Po śmierci w 1938 roku (zmarł w Wysokiej), został pochowany w grobowcu rodzinnym, na cmentarzu żydowskim przy obecnej ul. Ślężnej, gdzie spoczął wraz z ojcem. Grobowiec zachował się na cmentarzu do dziś.

[wbi header=Inwestycje na Placu Grunwaldzkim tileNumber=3 category=Infrastruktura estate=Plac Grunwaldzki]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl