wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Remont mostów Pomorskich. Wykonawcy znaleźli pod chodnikiem ludzkie szczątki. Archeolodzy dokopali się do kolejnych
Na zdjęciu: dziura w ziemi, kości, kamień i przyrząd pomiarowy Pracownia archeologiczna Delfa
Na zdjęciu: dziura w ziemi, kości, kamień i przyrząd pomiarowy

Podczas spaceru remontowanymi mostami Pomorskimi usłyszeliśmy wieść o szczątkach, które znaleziono pod chodnikiem. Ponoć z dokumentami. Archeolodzy potwierdzają, że w ziemi były kości ludzkie, ale w liczbie i stanie niepozwalającym na identyfikację. W trakcie badań okazało się, że było ich więcej.

Reklama

Częścią remontu mostów Pomorskich była przebudowa fragmentu prowadzącej na nie ulicy. 2 lutego ubiegłego roku wykonawcy natknęli się na niecodzienne znalezisko. Pod chodnikiem, podczas jego rozbiórki, zobaczyli szczątki, które wyglądały jak ludzkie kości. Były zakopane przy skrzyżowaniu Pomorskiej z Cybulskiego – po stronie wschodniej. Leżały na głębokości 30 – 40 cm.

Więcej ludzkich kości. Były też zwierzęce

O odkryciu powiadomili archeologów, z którymi współpracowali przy remoncie. — Kości okazały się być ludzkimi — opowiada Robert Szwed, właściciel pracowni archeologicznej Delfa z Wrocławia — więc w takiej sytuacji byliśmy zobligowani do powiadomienia policji, ponieważ nie byliśmy w stanie ocenić, od kiedy kości leżały w ziemi, ani do kogo należały.

Kości zabrała policja, a archeolodzy ruszyli do poszukiwań. Zrobili wykop badawczy, żeby sprawdzić, czy w ziemi nie kryje się więcej kości, czy są artefakty lub inne ślady przeszłości. Znaleźli kolejne szczątki ludzkie, ale żadnych przedmiotów. — Przekazaliśmy je antropologowi, który przeprowadził ich szczegółową analizę — wspomina Robert Szwed. — Wykazała ona, że mieliśmy do czynienia z trzema osobami, w każdym przypadku płci męskiej. Szczątki nie miały zachowanego układu anatomicznego, były przemieszczone i uszkodzone, być może na skutek innych, wcześniejszych prac ziemnych. Co ciekawe były przemieszane z kilkoma kośćmi zwierzęcymi: świńskimi i bydlęcymi — wymienia.

Galeria zdjęć

Szczątki posłużą do celów naukowych

Archeolodzy nie znaleźli żadnego grobu, więc przypuszczają, że szczątki zostały przeniesione na Pomorską z innego miejsca. Ich stan nie pozwalał na identyfikację i ustalenie czasu, z którego pochodzą, ale najbardziej prawdopodobny wydaje się archeologom okres drugiej wojny światowej. — Szczątki przejął Uniwersytet Medyczny. Uczelnie wykorzystują takie znaleziska do celów naukowych — informuje archeolog. — Mogą być materiałem badawczym, okazowym lub porównawczym — dodaje.

Robert Szwed mówi, że takie znaleziska nie trafiają się często. Raz, dwa razy do roku. Innym razem badali ludzkie szczątki znalezione na budowie bloków przy ulicy Księcia Witolda, a więc kilkaset metrów od skrzyżowania Pomorskiej z Cybulskiego.

Korzystając z okazji warto przypomnieć, że remont ulicy Pomorskiej trwa we najlepsze, co pokazujemy w tekście z listopada i galerii zdjęć ze stycznia, natomiast prace na mostach Pomorskich dużymi krokami zmierzają do końca – otwarcie przeprawy w pierwszej połowie lutego 2023.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl