wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie we Wrocławiu
  4. Segregator Onkorodzica. To wielka pomoc dla rodziców dzieci, które są chore na nowotwory
Pielęgniarki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przeglądają Segregator Onkorodzica Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu
Pielęgniarki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przeglądają Segregator Onkorodzica

Segregator Onkorodzica zawiera informacje medyczne, porady dotyczące codziennego życia chorego dziecka, wsparcia psychologicznego oraz prawnego. Może go otrzymać każdy rodzic, którego dziecko leczy się w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Reklama

To klasyczny segregator. Jego podstawową treść przygotowali członkowie redakcji portalu onkorodzice.pl i Fundacji Iskierka. Materiał wspiera merytorycznie rodziców, pomagając im lepiej zrozumieć proces leczenia i aktywnie w nim uczestniczyć. Informacje powinny być jednak na bieżąco uzupełniane przez rodziców.

Do czego służy Segregator Onkorodzica

Celem segregatora jest ułatwienie komunikacji na linii lekarz – rodzic oraz wsparcie w trudnych chwilach leczenia.

– Segregator dostarcza bardzo praktycznej wiedzy, napisanej prostym i zrozumiałym językiem, z wieloma praktycznymi wskazówkami – mówi prof. Krzysztof Kałwak, szef Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Rodzic znajdzie tam informacje o:

  • dostępnych terapiach,
  • procedurach medycznych,
  • prawach pacjenta,
  • kontaktach do instytucji oferujących pomoc.

Zaletą segregatora jest to, że rodzice mogą go organizować według własnych potrzeb i bieżącej sytuacji, dodając:

  • dokumenty,
  • wyniki badań,
  • historię choroby.

W segregatorze są też specjalne kartki do notowania najważniejszych informacji, obserwacji, pytań do lekarzy, a nawet odpowiedzi. To ułatwi śledzenie postępów w leczeniu i przygotowanie się do kolejnych konsultacji.

Jak otrzymać Segregator Onkorodzica

Segregator jest bezpłatny. Może go otrzymać każdy rodzic, którego dziecko leczy się w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. O segregator należy pytać oddziałową albo pielęgniarkę.

– To rozwiązanie będzie wsparciem dla opiekunów chorych dzieci, którzy po przybyciu do szpitala często czują się zagubieni – mówi prof. Krzysztof Kałwak.

Pierwszy dzień to szok, rodzic myśli tylko o tym, czy dziecko przeżyje. Dopiero później zaczyna szukać informacji. Zdecydowanie lepiej, żeby skorzystał z Segregatora Onkorodzica niż z „doktora Googla”.
prof. Krzysztof Kałwak

Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu to jeden z największych ośrodków onkologii dziecięcej w Polsce. Rocznie opiekuje się blisko 2 tysiącami dzieci z całego kraju, dysponując 4 oddziałami z ponad 70 łóżkami.

Segregator w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym 

W Polsce Segregatory Onkorodzica rozdawane są opiekunom chorych dzieci od grudnia 2023 roku. Trafiły najpierw na oddziały, którymi opiekuje się Fundacja Iskierka Iskierka: w Katowicach, Zabrzu i Rzeszowie, potem do Krakowa, Łodzi, Bydgoszczy i Gdańska.

Od 25 czerwca do tego grona dołączył Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Krzysztof Kałwak, od 2023 roku przewodniczący Pediatrycznej Grupy Roboczej ds. Transplantacji Szpiku w ramach European Bone Marrow Transplantation Group, podkreśla, że zależy mu na tworzeniu rekomendacji dotyczących transplantacji pediatrycznych na całym świecie oraz analizie danych z globalnych rejestrów. Takie działania pozwolą na doskonalenie procedur i poprawę wyników leczenia, co ma bezpośredni wpływ na jakość życia pacjentów.

Rocznie 2 tysiące pacjentów i 80–90 przeszczepów

Klinika we Wrocławiu jest znana w Europie z transplantacji komórek hematopoetycznych u dzieci. Zespół przeprowadza wszystkie rodzaje transplantacji, a od 2020 roku również terapię komórkową CAR-T, co jest dowodem na innowacyjność procedur, zaawansowanie technologiczne i gotowość do kompleksowej pomocy najmłodszym pacjentom.

Rocznie wykonuje się tutaj 80–90 przeszczepień, co stawia klinikę w czołówce europejskich ośrodków. W planach jest także zastosowanie pierwszej autologicznej terapii genowej w tej części Europy, skierowanej do pacjentów z jednym z rodzajów pierwotnego niedoboru odporności.

Nowoczesne metody leczenia i AI w onkologii dziecięcej

CAR-T jest często terapią ostatniej szansy, szczególnie w przypadkach nawrotów po przeszczepach, gdzie drugi przeszczep daje niewielkie szanse na sukces. W rękach wrocławskich specjalistów terapia ta daje blisko 80 proc. szans na przeżycie wolne od nawrotów, co jest wynikiem na światowym poziomie.

Obecnie terapia ta jest stosowana głównie w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej, ale badania kliniczne prowadzone w Londynie i Rzymie pokazują obiecujące wyniki również w innych nowotworach, takich jak guzy lite, neuroblastoma czy glejaki. Wrocław planuje stać się centrum immunoterapii, które będzie obsługiwać pacjentów z całej Polski.

Również rozwój technologii informatycznych, w tym sztucznej inteligencji (AI), ma duży wpływ na onkologię dziecięcą. AI może wspierać procesy diagnostyczne, np. w analizie obrazów radiologicznych, co przyczyni się do poprawy jakości leczenia.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl