wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tłusty czwartek 2025. Skąd wziął się pomysł jedzenia pączków?
Na zdjęciu pączki serwowane na tacy. Sprawdźcie pączkowe ciekawostki na Tłusty Czwartek! Shutterstock
Na zdjęciu pączki serwowane na tacy. Sprawdźcie pączkowe ciekawostki na Tłusty Czwartek!

Tłusty Czwartek to wyjątkowy dzień, w trakcie którego kalorie nie mają znaczenia. Zgodnie z tradycją, jeśli w ostatni czwartek przed Wielkim Postem bezkarnie zjemy pączki i inne słodkości, będziemy mogli liczyć na pomyślność przez resztę roku. W artykule dowiecie się więcej o historii tego święta i poznacie pączkowe ciekawostki

Kiedy jest Tłusty Czwartek w 2025 roku?

Tłusty Czwartek to dla niektórych jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Zgodnie z tradycją można wtedy zapomnieć o kaloriach i zajadać się słodyczami. Do najpopularniejszych potraw spożywanych w Tłusty Czwartek należą oczywiście pączki i faworki. W myśl staropolskiego przysłowia, każdy tego dnia powinien skosztować choćby jednego pączka, gdyż inaczej czeka go szereg życiowych niepowodzeń.

Data Tłustego Czwartku jest ruchoma i zależna od Wielkanocy. Najczęściej wypada między 29 stycznia a 4 marca. W 2025 roku Tłusty Czwartek obchodzimy 27 lutego. Co oznacza, że na święto słodkości musimy jeszcze trochę poczekać.

Kto wymyślił Tłusty Czwartek?

Tłusty Czwartek ma długą i bogatą historię, która sięga czasów starożytnych. Już w Rzymie spożywano pączki, jednak w przeciwieństwie do obecnej receptury, nie były one przygotowywane na słodko, a na słono z dodatkiem słoniny. Wtedy podczas Tłustego Czwartku świętowano również pożegnanie zimy i nadejście wiosny.

Przełom nastąpił w XVI wieku, kiedy zaczęto obsypywać pączki cukrem. Tradycja utrzymała się do obecnych czasów, a największą popularnością cieszą się pączki różane, z marmoladą, cukrem pudrem, lukrem czy kremem pistacjowym.

Kiedy ten zwyczaj dotarł do Polski?

Co ciekawe, do Polski Tłusty Czwartek dotarł dopiero w XVI wieku i był obchodzony jedynie w dużych miastach. Ludność wiejska zaczęła świętować ten dzień dopiero pod koniec XIX wieku. Początkowo „tłuste” biesiadowanie ciągnęło się nawet przez kilka dni i nie kończyło się wcześniej, niż we wtorek przed Popielcem.

Czy tłusty czwartek jest tylko w Polsce?

Tłusty Czwartek obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale także w niektórych europejskich krajach. W Wielkiej Brytanii, zamiast czwartku jest to wtorek, czyli ostatni dzień karnawału. To jednak nie jedyna różnica między polskim, a brytyjskim celebrowaniem tego święta. W Zjednoczonym Królestwie zamiast słodkich pączków, zajada się tego dnia naleśniki z najróżniejszymi polewami i dodatkami.

W Niemczech Tłusty Czwartek nosi nazwę Schnotziger Donnerstag. Nasi zachodni sąsiedzi nie przywiązują wagi do tego, jakie smakołyki będą tego dnia jedzone. Najważniejszą rolę odgrywa wspólna zabawa, której zwieńczeniem jest uczestnictwo w hucznych defiladach. Co ciekawe w Niemczech jest to dzień wolny od szkoły. 

We Francji, Tłusty Czwartek podobnie jak w Wielkiej Brytanii jest obchodzony we wtorek, ostatniego dnia karnawału. Święto nosi nazwę Mardi Gras i jest okazją do kosztowania takich smakołyków jak faworki, pączki czy gofry. 

Dlaczego świętujemy w czwartek, a nie we wtorek?

Co ciekawe, nie zawsze celebrowano ten dzień w czwartek. Dawniej świętowano w ostatni wtorek karnawału, poprzedzający Środę Popielcową. Z biegiem czasu świętowanie stało się tak powszechne, że zabawę rozpoczynano już dzień wcześniej, w poniedziałek. Niestety, przygotowanie posiłków wymagało zbyt wiele czasu, a niedziela była dniem wolnym od pracy, dlatego świętowanie przeniesiono na czwartek. W ten sposób gospodynie domowe miały czas na przygotowanie obfitych posiłków, którymi odjadano się wt o święto słodkości.

Czy trzeba zjeść pączka w Tłusty Czwartek?

Przed nami dzień, w którym kalorie nie mają takiej samej wartości, a skosztowanie małego pączka czy faworka jest jak najbardziej uzasadnione. Zwłaszcza, że zgodnie z tradycją, tego dnia każdy powinien zjeść przynajmniej jednego pączka, aby sprzyjało mu szczęście.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl