wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dlaczego nie wolno wchodzić na górkę maślicką?
Porośnięta górka maślicka z tablicą u jej stóp informującą o zakazie wstępu i niebezpieczeństwie wydobywania się metanu z wysypiska w fazie poeksploatacyjnej UMW
Porośnięta górka maślicka z tablicą u jej stóp informującą o zakazie wstępu i niebezpieczeństwie wydobywania się metanu z wysypiska w fazie poeksploatacyjnej

Wygląda na świetne miejsce widokowo-fotograficzne, doskonałe do wyścigów dla amatorów quadów i motorcrossa. Są też paralotniarze, którzy uznają ją za fantastyczny punkt startowy. A górka maślicka nadal jest wysypiskiem Maślice, choć w fazie poeksploatacyjnej. I taką ma pozostać jeszcze przez 50 lat.

Reklama

„Zamknięte i zrekultywowane składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Zakaz wstępu osobom nieupoważnionym. Składowisko produkuje metan. Zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt” – tej treści tablice stoją u stóp górki maślickiej. Niektórzy wrocławianie mimo to traktują wysypisko jak atrakcyjne wzniesienie, choć jest niebezpieczne.

Dlaczego? Na porośniętym trawą wysypisku toczą się procesy związane z rozkładem odpadów komunalnych, które były tam wożone od 2000 r. Stężenie metanu wynosi obecnie ponad 30 proc. Sama górka jest też narażona na miejscowe osunięcia terenu.

„Metanogeneza się kończy, a zaczyna faza wnikania powietrza” – piszą urzędnicy miejscy w raporcie dotyczącym stanu wysypiska. W myśl przepisów przez kolejne 50 lat – od zakończenia rekultywacji w 2010 r. – ten teren dalej ma pełnić funkcję składowiska.

W 2025 zaplanowano usunięcie z niego tzw. samosiewów, żeby wrastające korzenie nie uszkodziły pokrywy zapobiegającej wydostawaniu się odpadów do środowiska. Złodzieje kradną znaki zakazów i szlabany, ale strażnicy miejscy ją patrolują na bieżąco. I wypisują mandaty. Za złamanie zakazu i wejście na górkę kara wynosi do 500 zł.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl