wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu stanął Pomnik Tolerancji
We Wrocławiu stanął Pomnik Tolerancji

We Wrocławiu jest Pomnik Tolerancji fot. Michał Świderski, Fundacja Metro

Pomnik Tolerancji we Wrocławiu odsłonili ks. bp. Jerzy Samiec – Biskup Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce, a także ks. bp. senior Ryszard Bogusz, Martin Hartmann i Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Pomnik stanął przy ul. Wejherowskiej przy Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra.

Reklama

– Dołączamy do działającej pod patronatem Parlamentu Europejskiego Ogólnoświatowej Sieci Tolerancji. Wrocław to wyjątkowe miasto i stanął w nim ósmy taki pomnik na świecie – mówił wczoraj (17 listopada) prowadzący uroczystości dyrektor Centrum ksiądz Robert Sitarek.

Pomnik Tolerancji (Stele der Toleranz) to strzelista, sześciometrowa, wypełniona czerwonym szkłem stalowa kolumna. Stała się symbolem „Sieci Tolerancji” i zainspirowała do rozpoczęcia dialogu o tolerancji i jej granicach. Abstrakcyjne pojęcie zyskało widoczny i namacalny kształt oraz formę. Mimo ascetycznego wyglądu, stojące w przestrzeni publicznej kolumny przyciągają wzrok i skłaniają do refleksji. Stanowią zachętę do „bycia tolerancyjnym” wobec innych.

– Tolerancja po ostatnich wydarzeniach w Paryżu nabiera mocniejszego znaczenia. Przestrzenie bez barier, w duchu pokoju, sięgają dalej niż tylko dostosowywanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ta rzeźba to też zobowiązanie, to jeszcze jednego powiedzenia: „Stop” ksenofobii i agresji. Potrzebujemy szczególnie dziś takich miejsc – podkreślał Bartłomiej Skrzyński.

Projekt „Sieć Tolerancji” powstał w Wiesbaden, a impulsem do jego stworzenia była Deklaracja Zasad Tolerancji ogłoszona i podpisana przez państwa członkowskie UNESCO w dniu 16 listopada 1995 roku.

– Sieć jest świadectwem gotowości do „bycia tolerancyjnym”, łączy miejsca i ludzi, którzy wyrażają chęć wspólnego działania na rzecz rozpowszechniania idei tolerancji – mówi Martin Hartmann z Wiesbaden, artysta i pomysłodawca Pomnika Tolerancji.

W uroczystościach wzięli także udział reprezentanci burmistrza Wiesbaden, Jan Wais, dyrektor Biura Współpracy z zagranicą w Departamencie Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Anna Józefiak – Materna, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, goście i uczniowie Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. Martina Lutra. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, w którym stanął Pomnik Tolerancji.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl