Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Kiedy są wybory samorządowe 2024?
Wybory samorządowe w Polsce odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Polacy będą wybierali swoich przedstawicieli do Rad Miejskich, samorządów wojewódzkich i gminnych. Wskażą również prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Głosowanie odbywa się tylko na terenie Polski.
Kiedy druga tura wyborów we Wrocławiu?
Głosowanie odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia 2024 roku. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Kampania wyborcza skończy się w piątek 19 kwietnia o godzinie 24:00. Od tego momentu obowiązywała będzie cisza wyborcza.
W drugiej turze wyborów na Prezydenta Wrocławia zagłosujemy na jednego z dwóch kandydatów - obecnego Prezydenta Jacka Sutryka bądź nową kandydatkę Izabele Bodnar.
Gdzie głosować w wyborach samorządowych 2024?
Najłatwiej skorzystać z wyszukiwarki obwodowych komisji wyborczych. W polu wystarczy wpisać miasto i/lub ulicę, a otrzymamy wszelkie informacje odnośnie lokali wyborczych.
Kogo wybiera się w wyborach samorządowych we Wrocławiu?
Wrocławianie będą wybierali prezydenta miasta, 37 przedstawicieli do Rady Miasta oraz 8 przedstawicieli do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Okręgi Wyborcze we Wrocławiu
We Wrocławiu wyznaczono siedem okręgów wyborczych. Granice okręgów wyborczych wyznaczają granice wymienionych osiedli:
- Okręg wyborczy nr 1 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie, Gajowice, Grabiszyn - Grabiszynek, Nadodrze, Kleczków
- Okręg wyborczy nr 2 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Strachocin - Swojczyce - Wojnów, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Zacisze - Zalesie - Szczytniki, Biskupin – Sępolno - Dąbie, Bartoszowice.
- Okręg wyborczy nr 3 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Powstańców Śląskich, Borek, Gaj, Huby, Tarnogaj.
- Okręg wyborczy nr 4 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Przedmieście Oławskie, Księże, Brochów, Bieńkowice, Jagodno, Wojszyce, Ołtaszyn, Krzyki - Partynice, Klecina, Oporów.
- Okręg wyborczy nr 5 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Szczepin, Gądów - Popowice Pd., Pilczyce - Kozanów - Popowice Pn.
- Okręg wyborczy nr 6 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Muchobór Mały, Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Kuźniki, Żerniki, Jerzmanowo – Jarnołtów – Strachowice - Osiniec, Leśnica, Maślice, Pracze Odrzańskie
- Okręg wyborczy nr 7 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Karłowice - Różanka, Kowale, Psie Pole - Zawidawie, Pawłowice, Sołtysowice, Polanowice – Poświętne - Ligota, Widawa, Lipa Piotrowska, Świniary, Osobowice - Rędzin.
Na karcie z listami kandydatów do Rady Miasta Wrocławia reprezentujących różne komitety wyborcze wskazujemy jednego kandydata stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska.
Co ile lat są wybory samorządowe?
Od 2018 roku wybory odbywają się co 5 lat. W latach 1998–2018 wybory odbywały się co 4 lata. Ze względu na wybory parlamentarne 2023, które odbyły się 15 października 2023 przesunięto termin wyborów samorządowych na 2024 rok.
Jak wygląda karta do głosowania?
Karty do głosowania dzielą się na:
- z różowym oznaczeniem: z nazwiskami kandydatów na prezydenta Wrocławia,
- z niebieskim oznaczeniem: z nazwiskami kandydatów do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego,
- z szarym oznaczeniem: z nazwiskami kandydatów do Rady Miasta.
Wzór karty do głosowania możecie zobaczyć poniżej: