wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Zagospodarowanie terenu Wzgórza Polskiego - etap I

Zapowiada się na remont na zboczu Wzgórza Polskiego we Wrocławiu. Do renowacji przeznaczone są relikty po – pochodzącym z XVI wieku – Bastionie Ceglarskim, które znajdują się przy ul. Purkyniego – między ASP a Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Co zostanie tam zrobione jeszcze w 2025 roku?

Reklama

Najpierw przetarg na remont tarasu

Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia poinformowało w środę 9 kwietnia, że w przygotowaniu jest inwestycja dotycząca renowacji pozostałości po Bastionie Ceglarskim. Zadaniem ma zająć się Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, który jeszcze w kwietniu rozpisze przetarg na remont tarasu artyleryjskiego.

To najbardziej wyeksponowany i  dostępny element bastionu, a równocześnie najbardziej zniszczony. Czeka na wykonanie izolacji i wymianę nawierzchni, odbudowę trzech stanowisk artyleryjskich i wykonanie drenażu wód opadowych.
Biuro Prasowe UMW

Gotowe są już także projekty na pozostałe części dawnej fortyfikacji.

Obecnie pozostałości Bastionu Ceglarskiego są najlepiej zachowanymi elementami bastionowych fortyfikacji Wrocławia.
Adam Żurek w Leksykonie architektury Wrocławia

Bastion przez 222 lata

Z dawnego bastionu zachowały się odsłonięte części, takie jak portal, fragmenty murów i części działobitni. Pod ziemią natomiast są odcinki kazamat. To i owo pozostało po rozbiórce, którą podjęto w 1807 roku. Usunięto wtedy urządzenia militarne oraz zasypano część kazamat. W efekcie bastion został przekształcony na wzgórze widokowe (podobnie stało się z Bastionem Sakwowym).

Bastion Ceglarski wzniesiono w 1585 roku na miejscu bramy Ceglarskiej, którą w średniowieczu flankowała basteja Nowego Miasta, bronionego wcześniej jedynie fosą z wałem ziemnym.

Nowe Miasto, mimo stosunkowo szybkiego włączenia do Wrocławia, nie zostało objęte jego nowym pasem murowanych obwarowań.
Adam Żurek w Leksykonie architektury Wrocławia

Zbudowany w 1585 roku Ceglarski przetrwał do rozbiórki z 1807 roku prawie bez zmian. W 1972 roku przeprowadzono częściową konserwację pozostałości po nim, a w latach 80. XX wieku rozpoczęto prace renowacyjne, których nie dokończono.

Bastion Ceglarski / Wzgórze Polskie we Wrocławiu - lokalizacja:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl