– Już wkrótce ogłosimy przetarg na przebudowę i remont kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 3-5 – miejsca z historią, które zasługuje na drugą młodość — zapowiadają w mediach społecznościowych przedstawiciele spółki Wrocławskie Mieszkania.

Szczegóły prac w kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej
W kamienicy jest co remontować. Rewitalizację przejdą m.in. elewacja, balkony z ozdobnymi balustradami i napisy na tynku odkryte na parterze.
Kompleksową renowację WM przeprowadzą też we wnętrzu zabytku. Tu odtworzona zostanie sztukateria, a także oryginalna polichromia na ścianach.

Zakres planowanych prac obejmuje m.in.:
- remont elewacji frontowej wraz z konserwacją odkrytych, historycznych napisów,
- remont detali sztukatorskich oraz odtworzeniem gzymsu wieńczącego,
- wymianę stolarki okiennej i remont bramy wejściowej,
- remont balkonów i balustrad,
- remont z dociepleniem elewacji podwórzowej,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej,
- remont piwnic,
- remont dachu,
- kompleksowy remont klatki schodowej, w tym holu wejściowego, z wymianą posadzek,
- odsłonięcie i renowację oryginalnej polichromii oraz oczyszczenie i uzupełnienie sztukaterii.
Od momentu podpisania umowy, wykonawca będzie miał rok na wykonanie prac.

Historyczna ulica Grunwaldzka
Mimo bliskości z ul. Plac Grunwaldzki i faktu, że Niemcy rozebrali okoliczną zabudowę pod budowę pasa startowego, domy na ul. Grunwaldzkiej zachowały się w znakomitej większości.
Stanowi ona granicę między osiedlami Plac Grunwaldzki i Ołbin. Ta niegdyś aleja topolowa, prowadząca od dawnego folwarku Rybaki przy Ostrowie Tumskim do pałacu w Szczytnikach Starych (osiedla w okolicach parku Szczytnickiego), zyskała popularność za sprawą budowy kompleksu Klinik (dzisiejszy Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 i jego oddziały).

Na Grunwaldzkiej stał kiedyś kościół św. Piotra Kanizjusza (na wysokości dzisiejszego boiska do koszykówki między akademikami). Kościół przetrwał zaledwie 19 lat! Do dziś jednak zachowała się wyjątkowa willa Alexandrów, gdzie dziś mieści się restauracja.
Remont kamienicy nr 3-5, pozwoli przybliżyć klimat i zrozumieć charakter dawnej ulicy Grunwaldzkiej.