Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Prawo do zasiłku opiekuńczego
W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego. To oznacza, że z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.
Maksymalny wymiar zasiłku opiekuńczego wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Ten limit ma zastosowanie do wszystkich członków rodziny, którzy są uprawnieni do zasiłku opiekuńczego, niezależnie od ich liczby oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
Kto nie może zapewnić opieki dziecku?
Członkiem rodziny, który może zapewnić opiekę, nie jest osoba:
- całkowicie niezdolna do pracy,
- chora,
- niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek,
- zatrudniona na podstawie umowy o pracę i odpoczywająca po pracy na nocnej zmianie,
- prowadząca działalność pozarolniczą,
- niezobowiązana do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli odmawia ona sprawowania opieki.
Kto może dostać zasiłek opiekuńczy na małe dziecko?
Osoba, która jest ubezpieczona i płaci składkę „chorobową”. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenia wtedy o zasiłek występujemy bezpośrednio do swojego pracodawcy. Natomiast jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą wtedy wniosek składamy w ZUS. W przypadku osób samozatrudnionych warunkiem ubiegania się o zasiłek jest to, czy ktoś płaci za siebie składkę chorobową czy nie.
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek przysługuje na równi tak samo matce lub ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Jest on wypłacany – tak jak chorobowe, czyli w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.
Co trzeba zrobić żeby dostać zasiłek opiekuńczy?
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć wniosek Z-15A oraz oświadczenie, że żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła, do których uczęszcza dziecko, zostały nieprzewidzianie zamknięte.
Jeżeli rodzic jest zatrudniony to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, ale jeśli prowadzi działalność gospodarczą przynosi go do najbliższego ZUS-u. To wszystko można także zrobić online, jeśli ktoś ma założone swoje indywidualne konto na platformie internetowej ZUS.
Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS albo osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu - w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.