wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Znani wrocławianie, których pożegnaliśmy
Barbara Sowa, Daniel Chojnacki, Ludwik Ralski fot. Błażej Organisty, Oleksandr Poliakovsky, Tomasz Hołod
Barbara Sowa, Daniel Chojnacki, Ludwik Ralski

W minionym roku pożegnaliśmy wielu znanych, lubianych i cenionych wrocławian oraz osób, które nie urodziły się we Wrocławiu, ale były z nim szczególnie związane. Byli to aktorzy, artyści, nauczyciele, profesorowie. Ich osiągnięcia i sukcesy pozostaną w naszej pamięci.

Reklama

Listopad 2023

  • Hanna Gucwińska - przez lata była dyrektorem ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. Wspólnie z nieżyjący mężem Antonim prowadziła popularny program telewizyjny "Z kamerą wśród zwierząt". Zmarła 12 listopada 2023 r. w wieku 91 lat.

  • Daniel Chojnackiprzez piętnaście lat (2007-2022) był pierwszym w historii oficerem rowerowym Wrocławia. Od kwietnia 2023 r. pełnił funkcję prezesa Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zginął 23 listopada 2023 r. pod lawiną w austriackich Alpach. Miał 41 lat.

Grudzień 2023

  • Ireneusz Michalak i Daniel Łuczyński - funkcjonariusze Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna, którzy stracili życie podczas służby. Zmarli w szpitalu 4 grudnia 2023 r. Asp. szt. Daniel Łuczyński miał 45 lat, asp. szt. Ireneusz Michalak miał 47 lat.

  • Jan Koch - ceniony naukowiec, były prorektor Politechniki Wrocławskiej i dziekan Wydziału Mechanicznego. Dziełem jego życia było Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, którym kierował od początku jego istnienia do momentu przejścia na emeryturę. Zmarł 6 grudnia 2023 r. w wieku 92 lat.
  • Ludwik Ralski - nauczyciel z 56-letnim stażem, z czego 48 lat przepracował w LO XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Był bardzo dobrym nauczycielem wychowania fizycznego, choć początkowo uczył także fizyki. Pod jego kierunkiem uczniowie odnosili sukcesy w koszykówce dziewcząt, piłce ręcznej dziewcząt, narciarstwie alpejskim, dwuboju nowoczesnym i streetballu. Zmarł 11 grudnia 2023 r.

  • Wojciech Łazarek - były selekcjoner reprezentacji Polski w latach 1986-1989 i m.in. Śląska Wrocław (1998-1999). Zmarł 13 grudnia 2023 r. w wieku 86 lat.
  • Janusz Kucharski - artysta rzeźbiarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pełnił funkcję prodziekana Wydziału Malarstwa i Rzeźby oraz kierownika katedry rzeźby. Zrealizowane przez niego pomniki, rzeźby i instalacje przestrzenne można spotkać m.in. w Niemczech i w Austrii. W ostatnim okresie ceniony artysta był zaangażowany w odbudowę organów Englera w kościele pw. św. Elżbiety. Zmarł 15 grudnia 2023 r. w wieku 77 lat.

  • Jorthanis Lazopouloslegendarny nauczyciel geografii w V Liceum Ogólnokształcącym, przy ul. Kuronia we Wrocławiu, ale był związany również z innymi szkołami. Był ceniony przez uczniów. Przez jednego z nich tak bardzo, że po latach, gdy stał się pisarzem, uczynił go jednym z bohaterów swojej powieści „Zamęt”. Zmarł 17 grudnia 2023 r. w wieku 86 lat.

Styczeń 2024

  • Cezary Żyromski - dziennikarz przez wiele lat związany z popularnym wrocławskim dziennikiem „Słowo Polskie”. Był także aktywnym członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a od 1982 r. Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, w którym w latach 1992-1995 był członkiem Zarządu Dolnośląskiego SDRP, a w latach 1997-2001 - sędzią Naczelnego Sądu Dziennikarskiego Syndykatu Dziennikarzy Polskich. Zmarł 2 stycznia 2024 r. w wieku 85 lat.
  • Wiesław Wenz - wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego, były prorektor uczelni ds. naukowo-dydaktycznych. Specjalizował się w zakresie prawa kanonicznego. Duchowny pełnił wiele funkcji w strukturach Archidiecezji Wrocławskiej, był. m.in. obrońcą węzła małżeńskiego w Metropolitalnym Sądzie Duchownym we Wrocławiu. Od 2017 r. pełnił funkcję proboszcza w parafii św. Jacka we Wrocławiu. Zmarł 17 stycznia 2024 r. w wieku 66 lat.

Luty 2024

  • Jerzy Fabiszewskiczłonek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Wybitny botanik, lichenolog, ekolog. Profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną uhonorowany licznymi nagrodami i wysokimi odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz doktoratem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zmarł 3 lutego 2024 r. w wieku 87 lat.

Marzec 2024

  • Marian Gołębiewski - arcybiskup, były metropolita wrocławski. Zmarł 11 marca 2024 r. po długiej chorobie. Miał 87 lat.

Kwiecień 2024

  • Arkadiusz Osiak - założyciel i wieloletni prezes Money.pl, największego portalu ekonomicznego w Polsce. Siedziba spółki, zarządu była we Wrocławiu. Adresy Money.pl to Braniborska, Tęczowa, Kościuszki, plac Grunwaldzki. Zmarł 9 kwietnia 2024 r. w wieku 49 lat. 

  • Marian Gańczaaktor, kaskader, nauczyciel we wrocławskiej szkole teatralnej. Można go było  podziwiać m.in. w „Soli ziemi czarnej”, „Przepraszam, czy tu biją?”, „Wilczycy” i „Bartonie”. W środowisku filmowym był ceniony także jako kaskader, konsultant scen walk. W tej roli ma w dorobku kilkadziesiąt tytułów filmowych i teatralnych. Zmarł 12 kwietnia w wieku 81 lat.
  • Wiesława Różewicz - żona jednego z najsłynniejszych polskich poetów Tadeusza Różewicza. W czasie II wojny światowej była łączniczką AK. Zmarła 11 kwietnia 2024 r. we Wrocławiu, w wieku 100 lat.

Maj 2024

  • Jan A.P. Kaczmarekkompozytor, autor muzyki do ponad 70 filmów i spektakli, laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”. W latach 70. artysta współpracował z eksperymentalnym poznańskim Teatrem Ósmego Dnia. Na początku lat 80. zaczął koncertować i pracować w USA, w 1989 r. na stałe zamieszkał w Los Angeles. Napisał muzykę m.in. do zrealizowanego we Wrocławiu dramatu wojennego „Aimée i Jaguar”. Był również autorem muzyki do wystawianego we Wrocławskim Teatrze Pantomimy spektaklu „Zuzanna i starcy” w reżyserii Leszka Mądzika. Zmarł 21 maja w wieku 71 lat.

  • Rafał Czerner - ceniony badacz i nauczyciel akademicki. Kierownik Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki, Przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Architektura i Urbanistyka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Zmarł 3 maja 2024 r. w wieku 66 lat.

Czerwiec 2024

  • Janusz Rewińskiznany i lubiany aktor (słynny Siara z „Kilera”), satyryk (przez lata współpracował z Zenonem Laskowikiem w kabarecie Tey i występował w Kabarecie Olgi Lipińskiej), poseł na Sejm I kadencji. Przez kilka lat związany z Wrocławiem, gdzie ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych. Zmarł 1 czerwca 2024 r.
  • Marzena Kipiel-Sztuka - aktorka, znana szerokiej publiczności z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich” Polsatu. Zdjęcia do serialu kręcone były we Wrocławiu. Zmarła 9 czerwca 2024 r. po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 58 lat.

  • Andrzej Mularczyk - pisarz, reportażysta, scenarzysta, autor scenariusza do filmowej sagi o Kargulach i Pawlakach Sylwestra Chęcińskiego ("Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć"), która powstała we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Miał 94 lata.
  • Barbara Trzeciak-Pietkiewicz - była dziennikarką radiową i telewizyjną. W Polskim Radiu we Wrocławiu pracowała od 1969 do 1977 roku, a w TV Wrocław - od 1977 do 1981 roku. Zmarła 29 czerwca 2024 r. w wieku 78 lat.

Lipiec 2024

  • Witold Sokołowski - pseudonim „Sokół”. Powstaniec warszawski, wrocławianin, jeden z pionierów powojennej odbudowy przemysłu na Dolnym Śląsku. Odznaczony medalem Zasłużony dla Wrocławia. Zmarł 17 lipca 2024 r. w wieku 100 lat.

  • Paweł Dudała założyciel popularnej wrocławskiej piekarni Plon. Zginął w wypadku samochodowym na AOW 23 lipca. Miał 32 lata.
  • Zbigniew Sebastianwspółzałożyciel i wieloletni prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej. Wrocławianin z urodzenia, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Z Politechniką związany był zawodowo od 1977 r., inżynier i doktor nauk technicznych. W 1996 r. Walne Zgromadzenie Członków Dolnośląskiej Izby Gospodarczej powierzyło mu funkcję prezesa, którą kolejne zgromadzenia przedłużały do 2018 r. W 2020 r. uhonorowany Nagrodą Prezydenta Wrocławia „za wkład wniesiony w rozwój wrocławskiej i dolnośląskiej przedsiębiorczości”. 

Sierpień 2024

  • Barbara Sowa - była warszawianką z inteligenckiej rodziny. Do konspiracji przystąpiła wiosną 1940 r., przeszła kursy pielęgniarskie. Jej siostra i brat również działali w strukturach konspiracyjnych. Cała trójka brała udział w Powstaniu Warszawskim. W 1945 r. przeprowadziła się do Wrocławia. Pracowała w Pafawagu oraz w zakładach energetycznych. Zmarła 1 sierpnia 2024 r., czyli w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w wieku 106 lat.

  • Bogusław Danielewski - artysta, z wieloletnią kartą aktorską – teatralną, zwłaszcza na scenie Teatr Polski we Wrocławiu, gdzie występował od początku lat 50., ale i telewizyjną oraz filmową. Był odznaczony m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarł 16 sierpnia 2024 r. w wieku 96 lat.

Wrzesień 2024

  • Wiesław Hejno - ceniony artysta, reżyser i aktor, przez wiele lat był związany z Wrocławskim Teatrem Lalek. W latach 1981 – 2002 szefował scenie przy ul. Teatralnej. Był również wykładowcą, prowadził zajęcia ze studentami Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej szkoły teatralnej. Zmarł 30 września 2024 r. w wieku 89 lat.

Październik 2024

  • Ryszard Herbut - wybitny politolog, wieloletni pracownik Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego i jego dyrektor. Zmarł 2 października 2024 r.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl