Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
18 maja bez biletów MPK
Projekt uchwały o dniach z bezpłatną komunikacją Radzie Miejskiej na początku 2024 roku przedłożył magistrat. Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia, tak wówczas uzasadniała ten pomysł: "Wspieramy działania profrekwencyjne. W każdą niedzielę wyborczą wszyscy pasażerowie będą zwolnieni z opłat".
Aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba spełniać żadnych wymogów. Po prostu nie będzie kontroli w autobusach i tramwajach MPK.
Idź albo pojedź na wybory!
Przypominamy, że Wrocław prowadzi kampanię profrekwencyjną „Głosujemy na 100%”, włączając się w inicjatywę Unii Metropolii Polskich. Osiedle, które zdobędzie najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 18 maja, otrzyma nagrodę. Szczegóły w tekście poniżej.
MPK na wybory z niską podłogą
Warto przypomnieć, że na co dzień komunikacja miejska jest bezpłatna dla dzieci oraz młodzieży uczącej się w szkołach średnich do ukończenia 21. roku życia (19-letni i starsi studenci płacą, ale mają 50-proc. zniżkę). Wyróżnikiem Wrocławia jest również podejście do seniorów, którzy bezpłatnie jeżdżą przez cały rok, jeśli mają już 65 lat.
Osoby o ograniczonej mobilności czy z innymi niepełnosprawnościami, które zmierzać będą do lokali wyborczych, mogą liczyć na to, że każdy pojazd podjeżdżający na przystanek będzie dostosowany do ich potrzeb.
Wszystkie autobusy miejskie oraz większość tramwajów jest niskopodłogowych. W weekendy, gdy potrzebny jest mniej liczny tabor, na tory wyjeżdżają tylko wozy z niską podłogą. W przypadku tramwajów częściowo niskopodłogowych, należy wsiadać środkowymi drzwiami. Tam jest też rampa, którą motorniczy może rozłożyć, aby ułatwić wjechanie wózkiem.