wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Mistrzowie parkowania. Tak nie parkujmy!

Ten znak dotyczy wielu miejsc: strefy zamieszkania, chodnika, ścieżki rowerowej, trawnika, obszaru przed wyjazdem, niebieskiej koperty (bez uprawnień). B-36 – „zakaz zatrzymywania”. W zeszłym tygodniu (18-24 marca) tylko z powodu parkowania w niedozwolonych miejscach wystawiono 330 mandatów. Sprawdź, gdzie będą kolejne kontrole.

Reklama

Znak „zakaz zatrzymywania” (B-36) jest chyba najpowszechniejszym znakiem drogowym na naszych ulicach. I też jest najczęściej łamany. Tylko w zeszłym tygodniu (18–24 marca) funkcjonariusze Straży Miejskiej Wrocławia:

  • nałożyli 330 mandatów na kwotę 51 450 złotych;
  • założyli 17 blokad na koła nieprawidłowo zaparkowanych samochodów;
  • wydali dyspozycje odholowania 81 pojazdów.

W sprawie 187 wykroczeń wszczęto czynności wyjaśniające.

– W środę 27 marca w ramach akcji „Bezpieczne osiedle” zaplanowaliśmy kontrole na osiedlach Świniary, Lipa Piotrowska, Widawa – zapowiada Beata Dopierała, zastępca kierownika zespołu koordynacji programów prewencyjnych Straży Miejskiej Wrocławia.

Jak stosować się do zakazu zatrzymywania

Znak „zakaz zatrzymywania” jest bardzo podobny do zakazu postoju. To okrągły granatowy znak z czerwoną obwódką i przekreśleniem układającym się w znak X. Oznacza całkowity zakaz zatrzymywania się.

Znak ten obowiązuje do odwołania znakiem, tabliczką lub skrzyżowaniem. A do tego:  

  • Znak B-36 nie dotyczy pojazdów, które stoją z powodów wyjątkowych warunków na drodze.

– Znak dotyczy tej strony drogi, po której się znajduje, z wyjątkiem miejsc, w których za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie – wyjaśnia Beata Dopierała.

  • Zakaz dotyczy nie tylko jezdni, ale też chodnika, pobocza i ścieżki rowerowej, chyba że pod znakiem została umieszczona tabliczka informująca o wyjątku (na przykład z napisem „Nie dotyczy chodnika”). Wówczas zatrzymanie jest dozwolone z uwzględnieniem innych przepisów. W przypadku chodnika, by wolno było na nim zaparkować jego szerokość musi przekraczać 1,5 metra.
  • Zakaz obowiązuje do odwołania skrzyżowaniem (z wyjątkiem skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią), znakiem lub tabliczką odwołującą zakaz (T-25c).

Tabliczki towarzyszące zakazowi zatrzymywania

O początku zakazu zatrzymywania informuje tabliczka T-25a (strzałka do góry), o końcu tabliczka T-25c (strzałka w dół), z kolei tabliczka T-25b (strzałka z grotami na początku i na końcu) oznacza kontynuację zakazu.

Pod znakiem B-36 umieszcza się też tabliczkę T-24. Oznacza ona, że pozostawiony samochód zostanie odholowany na koszt właściciela.

Mandat 100–300 złotych

Zatrzymywanie się w miejscu do tego niewyznaczonym może stwarzać utrudnienie, a nawet zagrożenie dla innych. Dlatego mandat może wynieść 100–300 złotych, w zależności od miejsca, w którym kierowca stanął:

  • na chodniku – 100 złotych,
  • na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów lub w śluzie rowerowej – 100 zł;
  • na przejeździe kolejowym lub tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania – 300 zł.

Zobacz zdjęcia z działań Straży Miejskiej Wrocławia:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl