Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Promenada Krzycka to droga dla rowerzystów i pieszych, biegnąca zielonym terenem wzdłuż nasypu kolejowego na południu Wrocławia. Jej dwa krańce to: okolice wzgórza na Tarnogaju i ulica Grabiszyńska. Długość to 7,5 kilometra. Cała trasa ma być otwarta wiosną 2026 roku.
Jak dotąd jest kilka odcinków:
- od ulicy Spiskiej do ulicy Borowskiej i dalej do Bardzkiej (prawie 2 kilometry),
- od Bardzkiej do Gazowej (720 metrów).
Kolejne dwie części
Obecnie trwa przygotowywanie fragmentu od ulicy Spiskiej do Ślężnej (do pętli tramwajowej Park Południowy).
Następny w kolejce czeka odcinek od ulicy Krzyckiej do Racławickiej (980 m). Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu w styczniu tego roku wybrał projektanta.
Projekt WBO
Promenada Krzycka powstaje w dużej mierze dzięki determinacji wrocławian, a zwłaszcza Agnieszki Duszy, która kilka lat temu zgłosiła projekt do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO).
Hugo Richter Weg
Historia trasy, dziś nazywanej Promenadą Krzycką, sięga drugiej połowy XIX wieku i jest związana z tworzoną wtedy linią kolejową do Świdnicy przez Sobótkę. Prace nad zagospodarowaniem bezpośredniego sąsiedztwa nasypu kolejowego na cele rekreacyjne i spacerowe rozpoczęły się pod koniec tamtego stulecia. Początkowo trasa pomyślana jako zielony łącznik pomiędzy parkami: Południowym i Grabiszyńskim. Nieco później zyskała nazwę na cześć dyrektora Ogrodów Miejskich, Hugo Richtera.
Założenia szlaku rozwijały się wraz z nową zabudową miejską. Przed drugą wojną światową trasa Hugo Richter Weg sięgała na wschodzie okolic Wzgórza Tarnogajskiego, a nawet dzisiejszej ulicy Mościckiego. Na zachodzie rozwidlała się w okolicy Małej Sobótki – jedna odnoga kierowała spacerowiczów do parku Grabiszyńskiego, druga do terenów sportowych przy osiedlu Kwaśnych Źródeł, stanowiącym część dzisiejszych Gajowic.
Po wojnie idea szlaku łączącego parki uległa zapomnieniu, a same ścieżki stopniowej degradacji. Dziś w wielu miejscach nie ma praktycznie śladu po dawnym zagospodarowaniu i urządzeniach. Biegnące wzdłuż nasypu drogi gruntowe po deszczach zamieniają się w grzęzawiska. Więcej o historii Hugo Richter Weg – tutaj.
Do historycznej trasy zaliczane jest wzgórze Gajowickie, nazwane Górką Pafawag. Jego rewitalizacja przebiegała w latach 2015-2018.
[wbi header=Trwające inwestycje na osiedlu Krzyki, Partynice we Wrocławiu tileNumber=3 finished=0]
[wbi header=Ukończone inwestycje na osiedlu Krzyki-Patrynice we Wrocławiu tileNumber=24 link=https://www.wroclaw.pl/inwestycje-wroclaw/#Krzyki-Partynice estate=Krzyki-Partynice finished=1]