wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Trasa na Nowy Dwór - tak wyglądał pierwszy dzień z tramwajami
Nowym wiaduktem nad torami kolejowymi pędzi tramwaj na Nowy Dwór. To Moderus Gamma, z kabiny którego pozdrawia Krzysztof Piaskowski.  Fot. Bartosz Chochołowski
Nowym wiaduktem nad torami kolejowymi pędzi tramwaj na Nowy Dwór. To Moderus Gamma, z kabiny którego pozdrawia Krzysztof Piaskowski.

To było bez wątpienia wielkie wydarzenie i to nie tylko dla mieszkańców Nowego Dworu i Muchoboru Małego. Pierwszy dzień z tramwajami jadącymi Strzegomską i Rogowską do nowej pętli był… dniem wycieczkowym. Jeśli jest motorniczy, który jeździł w niedzielę na linii 13 lub 23 i nie zrobił sobie pamiątkowego zdjęcia, niech się zgłosi! Słuchając rozmów pasażerów można było odnieść wrażenie, że większość to „tramwajowi turyści”.

Reklama

Ciekawych trasy było wielu wrocławian. Przyjeżdżali z różnych zakątków miasta, aby przejechać się trasą autobusowo-tramwajową (TAT) na Nowy Dwór. Najbardziej ambitni jeździli linią 13 z pętli Wrocław Nowy Dwór (P+R) do pętli Stadion Olimpijski i z powrotem, aby przesiąść się w 23 i pojechać na Kowale, aby wrócić na Rogowską.

Tramwajem na Nowy Dwór - to przygoda!

Myliłby się ten, kto uważa motorniczych za zimnych profesjonalistów. Są bardzo uczuciowi. Jeden z nich okazał się na tyle sentymentalny, że kursując „trzynastką” za szybę włożył starą dyktę z numerem 13 – taką, jaką lata temu przyczepiało się z przodu pojazdów (w erze sprzed wyświetlaczy elektronicznych).

Planista, czyli osoba na zajezdni zajmująca się obsadzeniem brygad, układaniem grafików, sam siebie zaplanował na niedzielne kursy na Nowy Dwór. - Nie mogłem sobie tego odmówić – przyznaje nam złapany na nowej pętli Wojciech Zawadzki, planista i motorniczy z zajezdni Borek, który obsługiwał linię 23.

Przejażdżki nie mógł sobie odmówić również prezydent Jacek Sutryk. Zanim jednak został "tramwajowym turystą", zasięgnął opinii zawodowców.

TAT podróżą sentymentalną na Nowy Dwór

Na tejże pętli zaczepiliśmy – jak nam się wydawało – rześkiego 60-latka, który wysiadł z tramwaju. - Z ciekawości podjechałem tramwajem, choć spokojnie mógłbym się przejść spacerem. Wsiadłem przy ogródkach działkowych. Byłem ciekaw i dobrze zrobiłem, bo taka przejażdżka to fantastyczna sprawa. Bardzo się cieszę z tego tramwaju. Nowy Dwór jest świetnie skomunikowany. Mieszkamy w najlepszym miejscu na świecie – mówi pan Stanisław i dodaje, że ma… 84 lata. Gratulujemy formy!

W podróż sentymentalną na Nowy Dwór wybrała się pani Maria i pan Janusz. Mieszkają obecnie daleko stąd, ale sporą część życia spędzili przy ulicy Rogowskiej. - Naszym dzieciom mówiliśmy 40 lat temu, że ma jeździć tędy tramwaj. Tak zapowiadano w latach 70. Powiemy im dziś, że właśnie dojechaliśmy na Nowy Dwór tramwajem (śmiech). Ale jeszcze wysiądziemy sobie po drodze, aby zobaczyć nasze dawne mieszkanie. Przynajmniej na balkon sobie popatrzymy – mówi pan Janusz.

Rozgląda się i nie może uwierzyć, że tak tu jest zielono. - Jak te drzewa wyrosły! Gdy się wprowadzaliśmy, to nic tu nie było poza błotem. Sąsiedzi pomagali tym zmotoryzowanym wypychać samochody tonące po zderzak. W centrum miasta z daleka można było poznać mieszkańców Nowego Dworu, bo byli oblepieni błotem do połowy łydek – śmieje się wspominając dawne czasy pan Janusz. - A teraz! Tak tu ładnie.

Poza drzewami, które urosły przez ostatnie 30-40 lat, wzdłuż trasy nasadzono blisko tysiąc drzew i posadzono 450 tys. krzewów.

Linia 23 i 13 - ekspres wśród tramwajów 

Wszystko dobrze funkcjonuje, start TAT był bardzo udany. Zaskoczeniem byli wrocławianie, którzy uprawiali w niedzielę tramwajową turystykę. Byli pozytywnie nastawieni, w tramwajach panowała świetna atmosfera. Z czymś takim nigdy wcześniej się nie spotkałam. Ta trasa to naprawdę nowa jakość. Całą jej długość linią 23 z Kowal do pętli przy Rogowskiej pokonałam w 51 minut - mierzyłam stoperem. A odcinek od Dworca Świebodzkiego to już w ogóle błyskawica. Prawdziwy test trasa przejdzie w poniedziałek i we wtorek, kiedy mieszkańcy wyruszą do pracy, a uczniowie do szkół.
Monika Kozłowska-Święcnek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UMW.

Motorniczy Krzysztof Piaskowski jeździł na linii 23. Również zachwycony jest czasami przejazdów. - Płynna jazda, znakomita trasa. Z pętli do Dworca Głównego podróż trwa 20 minut. Do Galerii Dominikańskiej – 25 minut. No i pętla na Nowym Dworze jest piękna! – nie kryje zachwytu.

Tramwaje na Nowy Dwór szkodzą zdrowiu?

Trudno było w niedzielę spotkać pasażerów, którzy z konieczności musieli przemieścić się z punktu A do punktu B. 3 września wiele osób wybrało „spacer tramwajem”.

- Z ciekawości zrobiliśmy sobie przejażdżkę. Dojechaliśmy do Dworca Świebodzkiego, a stamtąd na pętlę na Nowy Dwór. Świetna trasa. Wszystko takie ładne, nowe. Obserwowaliśmy wszystkie etapy budowy, a teraz podziwiamy efekt końcowy – mówią Bożena i Edmund z Muchoboru Małego. - Choć musimy powiedzieć, że nam chyba jednak ta trasa wyjdzie na gorsze: do tej pory chodziliśmy na spacery, a teraz zamiast iść na spacer, zrobiliśmy sobie przejażdżkę tramwajem (śmiech).

Motorniczego Konrada Fąfarę zastaliśmy na pętli gdy – a jakże – pozował do zdjęć przed tramwajem. Naturalnie nam też zapozował. Specjalnie na debiut TAT założył koszulkę z Gammą, którą przemierzał nowe torowisko.

- Świetna trasa. Kapitalnie się jedzie. Pętla bardzo miła i od razu na niej zrobili nam porządny punkt socjalny – mówi pan Konrad i zaprasza na herbatę. Skromnie poczęstowaliśmy się tylko wodą z dystrybutora.

TAT to nie wszystko - zmian w MPK jest dużo więcej

Niedzielni pasażerowie-turyści byli świetnie poinformowani o zmianach w komunikacji miejskiej. Przynajmniej jeśli chodzi o linie 13 i 23. Prawdziwy test znajomości nowej siatki połączeń nadejdzie wraz z nowym tygodniem. Tramwaje na Nowy Dwór to tylko jeden z elementów zmian. Od niedzieli kursuje – poza 13 – nowa linia 22 w relacji Tarnogaj – Pilczyce, a wiele zmienia trasy. Należy również sprawdzić połączenia autobusowe, bo w nich również doszło do modyfikacji. 

Na ul. Legnicką wróciły tramwaje, ale kolejny etap remontu torów na skrzyżowaniu Piłsudskiego ze Świdnicką wyłączył z ruchu tramwajowego ul. Powstańców Śląskich do Hallera i spowodował tymczasowe zmiany, które potrwają do 8 października.

Jak obecnie kursują tramwaje i autobusy można sprawdzać w naszym serwisie specjalnym:

Aktualny rozkład jazdy dostępny jest na stronie wroclaw.pl. Testowaliśmy w niedzielę aplikację jakdojade i wszystko wskazuje na to, że pokazuje aktualne trasy i godziny odjazdów, zatem można się nią już posiłkować podczas podróży.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl