Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wszystkie miejskie inwestycje ujęte są na interaktywnej mapie #inwestycjeWRO. Stosując filtry można przeglądać np. tylko te rowerowe na swoim osiedlu. Albo według roku zakończenia budowy.
Promenada Krzycka - za chwilę otwarcie
Pod koniec XIX wieku zaczęto zagospodarowywać tereny przylegające do powstałego nasypu kolejowego. Początkowo trasa pomyślana jako zielony łącznik pomiędzy parkiem Południowym i Grabiszyńskim. Później zyskała nazwę na cześć jednego z orędowników jej powstania, dyrektora Ogrodów Miejskich Hugo Richtera. Założenia szlaku rozwijały się, wraz z wkraczaniem na te tereny zabudowy miejskiej.
Tym śladem powstaje teraz promenada Krzycka, trasa spacerowa i rowerowa. Odcinek od Spiskiej do Ślężnej jest już gotowy, czeka tylko na odbiory. Za chwilę będzie można przejechać promenadą od wzgórza Tarnogajskiego do parku Południowego. To już solidny 4-kilometrowy trakt.
Odcinek Spiska-Ślężna powstał kosztem 3,7 mln zł. Projekt WBO nr 12 z 2022 roku zrealizował ZDiUM.
[wbi header=Więcej informacji o budowie trasy wzdłuż Oławy tileNumber=1 investmentIds=321156]
Nowa trasa wzdłuż Oławy
Niezmiernie przyjemnie korzysta się z drogi pieszo-rowerowej wzdłuż Oławy. Mimo że to niemal centrum miasta, to wrażenia są takie, jakby duktem przemierzało się tereny wzdłuż dzikiej rzeki. Stąd też określenie wrocławska Amazonia. Oława w tym miejscu jest szczególnie urokliwa, a wybudowany wzdłuż niej trakt pieszo-rowerowy między kładką Siedlecką a mostem Rakowieckim pozwala podziwiać przyrodę.
Na tę trasę również głosowali wrocławianie. Choć droga jest jedna, to złożyły się na nią dwa projekty WBO: nr 4 z 2020 roku i nr 9 z 2021.
[wbi header=Więcej informacji o budowie trasy wzdłuż Oławy tileNumber=1 investmentIds=500189]
Na wylocie, czyli rowerem do Kątów Wrocławskich
Na ul. Mokronoskiej, od Kwiatkowskiego do granicy miasta, powstaje 500-metrowa droga rowerowa. Znacznie ułatwi ona komunikację między Mokronosem Dolnym (gmina Kąty Wrocławskie) a miastem. Po stronie Kątów Wrocławskich trakt rowerowy do granicy Wrocławia powstał wcześniej.
[wbi header=Więcej informacji o budowie drogi rowerowej na Mokronoskiej tileNumber=1 investmentIds=500063]
W tym roku zakończyła się budowa 230-metrowego połączenia ze Smolcem i Krzeptowem (również gmina Kąty Wrocławskie). Ulicą Żwirki i Wigury Zachodnią rowerzyści mogą poruszać się znacznie bezpieczniej. Inwestycja nie była łatwa, bowiem wymagała przesunięcia ogrodzenia lotniska, a to od strony formalno-prawnej nie było proste.
[wbi header=Więcej informacji o budowie drogi rowerowej na Żwirki i Wigury Zachodniej tileNumber=1 investmentIds=500825]
Nowe inwestycje, nowe ścieżki
W gęstej zabudowie, przy ważnych ciągach komunikacyjnych, trudno jest pogodzić wszystkich użytkowników ruchu. Nowe ścieżki rowerowe powstają tam, gdzie jest to możliwe. Są wydzielone trasy na świeżo wyremontowanej ulicy Pomorskiej, a właśnie kończy się budowa na sąsiedniej Dubois.
[wbi header=Więcej informacji o budowie drogi rowerowej na Dubois tileNumber=1 investmentIds=323172]
Będzie również trakt rowerowy na Pułaskiego. Powstaje projekt przebudowy odcinka od Kościuszki do Małachowskiego. Nieco dalej od centrum też sporo się dzieje, choćby w ciągu ulicy Żmigrodzkiej.
[wbi header=Więcej informacji o przebudowie ul. Pułaskiego tileNumber=1 investmentIds=528271]
Sporo nowych rowerowych możliwości przybyło w związku z wybudowaniem alei Wielkiej Wyspy. Aleja powstała wraz z infrastrukturą rowerową, którą wpięto w istniejący system ścieżek rowerowych. Druga wielka drogowa inwestycja – przebudowa Kosmonautów i budowa ul. 11 Listopada również wprowadziła nowe kierunki podróżowania.
[wbi header=Wszystkie inwestycje rowerowe ujęte są na interaktywnej mapie tileNumber=6 link=https://www.wroclaw.pl/inwestycje-wroclaw/ linkText=Zobacz mapę category=Rowerowe years=2024,2025]