wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rośnie znaczenie aktywnych 50-latków na rynku pracy
Elegancka seniorka studiująca dokument, zdjęcie ilustracyjne shutterstock
Elegancka seniorka studiująca dokument, zdjęcie ilustracyjne

Choć pracodawcy deklarują otwartość na zatrudnianie dojrzałych kandydatów, aż 90 proc. aplikacji osób 50+ pozostaje bez odpowiedzi. O stereotypach, wartościach i realiach rynku pracy z Patrycją Gołąbek, psychologiem pracy, kierownikiem działu personalnego w Centrum Medycznym Dobrzyńska, rozmawia Katarzyna Wiązowska.

Reklama

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, co czwarta osoba w wieku produkcyjnym przekroczyła 50. rok życia. 

Rzeczywiście liczba 50-latków aktywnych na rynku pracy stale rośnie i do 2030 roku może stanowić nawet jedną trzecią osób aktywnych zawodowo. Na poziomie deklaracji osoby w tym wieku są uważane za bardzo istotną grupę pracowników. 

W praktyce jest trochę inaczej i potwierdzają to na przykład wyniki eksperymentalnego badania terenowego „Ageizm w Polsce” zrealizowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Według niego aż 9 na 10 aplikacji kandydatów 50+ pozostaje bez odpowiedzi. W dodatku poszukują oni pracy średnio o pół roku dłużej od młodszych kolegów. Natomiast w takich miastach jak Warszawa są zapraszani na rozmowy o pracę nawet cztery razy rzadziej. Na pewno w najlepszej sytuacji są pracownicy wysoko wykwalifikowani w specjalistycznych zawodach. 

W jakich branżach łatwiej, a w jakich trudniej znaleźć pracę ludziom w tym wieku?

Zainteresowanie zatrudnianiem pracowników 50+ jest różne, w zależności od branży. Na pewno łatwiej o zatrudnienie w zawodach specjalistycznych, jak prawnik, lekarz czy księgowa, gdzie wieloletnie doświadczenie przemawia na korzyść kandydata lub kandydatki. 

Etat można zdobyć szybciej także w branżach, gdzie występuje deficyt pracowników. Na pewno są to nauczyciele, logistycy, zawodowi kierowcy, pielęgniarki i psycholodzy. Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez OLX Praca, najwięcej ogłoszeń skierowanych do pracowników 50+ dotyczy zatrudnienia w branży gastronomicznej i w transporcie, gdzie cały czas poszukiwani są kierowcy. Pracodawcy często proponują im też stanowiska sprzedawców i pracowników produkcyjnych. Trudniej jest znaleźć posadę w zawodach administracyjnych i biurowych. Często ci kandydaci mają po prostu mniejsze kompetencje niż ich młodsi kontrkandydaci. 

Wiele firm jest zadowolonych z zatrudniania osób po 50.

To prawda. Przykładem branży, w której tak się dzieje, może być ochrona zdrowia, którą reprezentuję. Bez względu na to, czy jest to jednostka publiczna, czy prywatna. Podobnie sytuacja wygląda w administracji publicznej. Znam prywatne firmy w branży budowlanej, instalacyjnej, remontowej, związane z robotami wiertniczymi i strzałowymi czy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami, ale też artystyczne i motoryzacyjne, których szefowie są bardzo zadowoleni, że zatrudniają pracowników 50+. Sądzę, że takich sektorów jest więcej.

Jakie są mocne strony pracowników w dojrzałym wieku?

Pracownicy w wieku 50+ mają imponujący zakres wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz całą gamę praktycznych przeżyć oraz rozwiązanych problemów. Wyróżnia ich zaangażowanie, są również bardzo pracowici. Bardzo szanują też swoją pracę i obowiązki. Są rzetelni i punktualni, prezentują dobre wychowanie. Ponadto cechuje ich spora cierpliwość. 

Natomiast niezwykle cenią sobie pewność zatrudnienia i miłą atmosferę w pracy. Dla nich nie ma problemu z nadgodzinami czy innymi „poświęceniami”. Na swoją pozycję pracowali przez lata, braki w edukacji uzupełniali zaangażowaniem i pracą własną. Są pokoleniem pracowników, na których można polegać. Są lojalni, uczciwi, chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Są też dyspozycyjni i rzadziej od swoich młodszych kolegów korzystają ze zwolnień lekarskich. Najczęściej myślą o długoterminowej perspektywie zatrudnienia. Ponadto dzięki bogatemu doświadczeniu nabytemu we wcześniejszych miejscach zatrudnienia mogą przenosić dobre praktyki na grunt nowej pracy.

Zatem współpraca międzypokoleniowa w przedsiębiorstwach może przynieść wiele dobrego…

Na pewno istotną zaletą wspólnej pracy różnych pokoleń jest wymiana wiedzy, doświadczeń, wzajemne uzupełnianie braków kompetencyjnych. Jednak o takie możliwości i kulturę organizacyjną powinien zadbać też pracodawca. Dużą korzyścią jest także wzajemna pomoc w pracy nad różnorodnymi zadaniami. Udowodniono też, że zespoły wielopokoleniowe są bardziej wydajne i szybciej dochodzą do znalezienia rozwiązania problemów, na które natrafiają w pracy. 

Czyli pracodawcy nie powinni obawiać się zatrudniania osób w dojrzałym wieku?

W mojej ocenie dobór odpowiedniego pracownika zależy od jego kompetencji, cech charakterologicznych, które odgrywają ważną rolę w doborze nowego członka zespołu, a także pewnej energii życiowej, spójności w prezentowaniu siebie wraz z przedstawianym CV. Każdy z nas po jakimś okresie próbnym, niekoniecznie tym z umowy, prezentuje swoje korzystne i mniej korzystne strony. Uważam, że to dotyczy również pracodawcy.

Co by Pani poradziła osobom 50+ szukającym pracy?

Po pierwsze, by sprawdzili, czy na ich kompetencje zawodowe jest w chwili obecnej zapotrzebowanie na rynku pracy. Warto tę wiedzę zweryfikować również poprzez poszukiwanie wsparcia społecznego u bliższych lub dalszych znajomych. Dobrze jest posłuchać, jak oni widzą ten problem, aby później móc wyciągnąć własne wnioski. Po drugie, warto sobie stworzyć plan A, B, a nawet C. To pozwoli ustalić, co zrobimy, jeśli w ciągu określonej jednostki czasu nie znajdziemy poszukiwanego stanowiska. Pamiętajmy: przy poszukiwaniu każdej pracy zawsze przyda się nam elastyczna postawa i otwartość na nowe.

Dziękuję za rozmowę

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl