Dynamiczne zmiany w branży ICT, technologii oraz w projektowaniu produktów cyfrowych, sprawiły, że zespół Katedry Grafiki USWPS we Wrocławiu postanowił uruchomić nowy kierunek studiów podyplomowych: Sustainable Digital Design. Są one skierowane do osób pragnących poszerzyć swoje kompetencje w zakresie projektowania zrównoważonych produktów cyfrowych dla przyszłości.
Zmiana w podejściu do projektowania
Jak twierdzi Martyna Mrozek, projektantka, współkierowniczka kierunku i współautorka programu studiów podyplomowych Sustainable Digital Design, żyjemy w niezwykle interesującym czasie dynamicznych zmian, w którym mamy obowiązek dbać o nasz świat i codziennie starać się go na nowo zrozumieć. Według niej po raz pierwszy od sześćdziesięciu lat, dzięki popularności rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, zmienia się paradygmat projektowania interakcji z produktami cyfrowymi.
Według Martyny Mrozek, agenda ONZ stawia przed projektantami wyzwania pozwalające na budowanie lepszego świata dla przyszłych generacji.
Będą tworzyć innowacyjnie i ekologicznie
Celem studiów jest przygotowanie absolwentów do sprostania wyzwaniom współczesnego świata poprzez projektowanie innowacyjnych, ekologicznych i zrównoważonych rozwiązań cyfrowych. Podczas zajęć studenci poznają szerokie spektrum zastosowań designu w kreowaniu rozwiązań cyfrowych, które wspierają realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ na 2030 rok.
Wśród kompetencji, jakie studenci zdobędą w czasie nauki znajdą się m.in.:
- znajomość wyzwań projektowania bazującego na celach zrównoważonego rozwoju
- wiedza na temat rozwiązań cyrkularnych
- zrozumienie społecznego i środowiskowego oddziaływania produktów cyfrowych
- wiedza na temat uczenia maszynowego, rozwoju sztucznej inteligencji i ich zastosowań
- wiedza i umiejętności wykorzystywania AI w projektowaniu, w tym projektowaniu dla sztucznej inteligencji i ze sztuczną inteligencją
- umiejętność badania i analizowania trendów oraz prognozowania przyszłości, zrozumienie, czym są trendy i jak je badać
- zdolność projektowania doświadczeń użytkowników oraz interfejsów, w tym interfejsów immersyjnych i wearables, wychodząc poza współcześnie znane ramy technologii
- umiejętności niestandardowego wykorzystywania technologii
- wiedza z zakresu projektowania inkluzywnego, opartego na różnorodności i neuroróżnorodności, włączającego wiedzę o mózgu do projektów cyfrowych
- umiejętności przywództwa w zmianie społecznej
Dla kogo nowe studia?
Studia podyplomowe Sustainable Digital Design są skierowane do osób zainteresowanych poszerzeniem perspektywy projektowania cyfrowego i wzmocnieniem swojej pozycji na rynku. Odbiorcami studiów są m.in.:
- osoby pracujące w sektorach technologicznym i kreatywnym, które “patrzą szerzej”.
- osoby współtworzące startupy oraz software houses, chcące przygotować organizację do realizacji wyzwań współczesności i przyszłości oraz móc realizować usługi i produkty w sposób zrównoważony.
- aktywiści i aktywistki zaangażowani/zaangażowane społecznie, wrażliwi/wrażliwe na kwestie środowiskowe.
- osoby dążące do wywierania pozytywnego wpływu na świat i otoczenie.
- osoby skupiające się na ochronie środowiska i zapewnieniu sprawiedliwości społecznej
- osoby propagujące ekologię cyfrową oraz relację technologii ze środowiskiem naturalnym
- osoby implementujące technologię sprzyjającą zrównoważonemu rozwojowi
- osoby zainteresowane przewidywaniem i kształtowaniem trendów przyszłości
- startupowcy, konstruktorzy i właściciele małych biznesów chcący kreować innowacje
- projektanci szukający przyszłościowej specjalizacji
Unikalny projekt z partnerem rynkowym
Integralną częścią programu będzie projekt zaliczeniowy, który ma polegać na realizacji projektu z zakresu projektowania zrównoważonego rozwoju, z uwzględnieniem Agendy 2030. Studenci będą mieli okazję współpracować z wyspecjalizowanym partnerem rynkowym, co pozwoli im na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce oraz nawiązywanie wartościowych kontaktów zawodowych.