Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Zdolność do działania i szybkość reakcji w dużym stopniu zależą od kondycji psychicznej. W dużym stresie, w sytuacji zagrożenia, gdy paraliżuje nas strach, trudno o podejmowanie racjonalnych decyzji i analityczne myślenie. Taki stan psychiczny może być efektem celowych działań, które mają wzbudzić w ludziach nieufność i osłabić ich chęć do obrony.
Piotr Kaszuwara o dezinformacji
Piotr Kaszuwara, korespondent wojenny, założyciel serwisu PostPravda.info, walczącego z rosyjską dezinformacją w sprawie wojny w Ukrainie, jest w tym temacie ekspertem.
Piotr Kaszuwara zwraca uwagę, że szerzenie dezinformacji to nie jest proces, który rozpoczął się wczoraj. I co niebezpieczne, że wielu agentów wpływu, ekspertów, może wypowiadać się w sposób schlebiający naszym opiniom.
I dodaje: - Wydaje się nam, że są po właściwej stronie, ale w pewnym momencie zaczynają opowiadać o sprawach, które nas mogą szokować. Propaganda ma budzić w nas wątpliwości. I skłaniać do relatywizmu, do usprawiedliwiania zła, do szukania drugiej strony. My bardzo chcemy być obiektywni i Rosja wykorzystuje takie wartości zachodnie, jak: wolność słowa, telewizje, media, partie polityczne, organizacje społeczne. Bazuje na napięciach np. między Polakami a Ukraińcami, żeby nas podzielić. Żeby dowiedzieć się, co naprawdę dzieje się w Ukrainie, trzeba czytać różne media, zestawiać ze sobą różne informacje - podkreśla laureat konkursu 30 Kreatywnych Wrocławia.
Uważaj na fałszywe newsy!
Fake news, czyli fałszywe informacje mogą być rozpowszechniane przez obce państwa lub organizacje terrorystyczne celowo, by wprowadzać w błąd. Mogą to robić w internecie, mediach społecznościowych, na forach na kilka sposobów:
- rozpowszechniając kłamstwa, albo nawet prawdziwe informacje, ale podane fragmentarycznie, wyrwane z kontekstu
- publikując fałszywe zdjęcia lub filmy bądź nagrania
- rozsiewając nieprawdziwe pogłoski i plotki
- wzbudzając niepokój i wywołując silne emocje oraz podejrzliwość.
Zanim uwierzysz, sprawdź!
Zanim uznasz informację za wiarygodną, sprawdź:
- czy autor/źródło jest znany/znane i rzetelne,
- czy informacja może mieć wpływ na twoje decyzje,
- czy informacja jest dostępna w ogólnopolskich i lokalnych mediach,
- czy informację podają oficjalne państwowe kanały lub służby.
Jak możesz się chronić przed fałszywymi informacjami?
Ostrożność w dawaniu wiary różnym informacjom jest pomocna nie tylko w czasie zagrożenia. Zawsze warto być czujnym, gdy mamy do czynienia z treściami budzącymi silne emocje. Zawsze sprawdzaj informacje przynajmniej w dwóch źródłach.
Nie rozpowszechniaj plotek i niesprawdzonych informacji. Udostępniaj tylko te z wiarygodnych źródeł. Szukaj przede wszystkim informacji podawanych przez władze państwowe, służby porządkowe i organy bezpieczeństwa kraju.
Poniżej znajdziesz wiarygodne adresy stron internetowych i numery telefonów.
Tekst we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa